Güvenlik

IŞİD liderine operasyonda ABD özel kuvvetler helikopteri düştü

ABD Özel Kuvvetleri, dün gece İdlib’te bulunduğu tespit edilen DEAŞ lideri Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi’ye operasyon düzenledi. Operasyonda El Kureyşi etkisiz hale getirildi. Çıkan çatışmada 12 kişi hayatını kaybetti. Operasyon dönüşünce teknik arıza nedeniyle bir MH-60 düştü. Enkaz ABD uçakları tarafından vuruldu.

ABD yönetimi de dün gece İdlib’e gerçekleştirdiği operasyonun detaylarını paylaştı. ABD Başkanı Joe Biden, Twitter hesabından paylaştığı bir yazı ile İdlib’de dün gece düzenlenen operasyonda DEAŞ lideri Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’nin öldürüldüğünü duyurdu.

Operasyon bölgeye sevk edilen MH-60 Blackhawk helikopterleri ile başladı. MH-60’ların taşıdığı özel hareket timleri İdlib’e indirildi. AH-64 Apache taarruz helikopterleri eşliğinde özel kuvvetler Atme kasabası yakınlarında operasyon düzenledi.

ABD askerleri zaiyat vermeden DEAŞ lideri Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi’yi etkisiz hale getirdi. Operasyonda 12 kişi öldü. Operasyona ABD İHA’ları da destek verdi. ABD yetkililerinin verdiği bilgiye göre ABD askerlerinden can kaybı olmadı.

Dönüşte teknik arıza yaşadı

MH-60 helikopterlerinden biri dönüş sırasında teknik arıza yaşaması üzerine adı açıklanmayan bir bölgeye mecburi iniş yapmak zorunda kaldı. Helikopterdeki askerler ve uçuş ekibi diğer helikopterler tarafından kurtarıldı. Daha sonra da bölgeye F-16 uçakları sevk edildi. Enkaz nokta atışı ile vuruldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala