Güvenlik

Drone saldırılarına önlem

Son bir kaç aydır terör örgütü PKK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin farklı birliklerine drone saldırılarında bulunuyor. Önce sınır ötesindeki birliklere başlayan bu saldırılar, terör örgütünün sözde üst düzey komuta heyetinin TSK tarafından nokta operasyonla etkisiz hale getirilmesiyle birlikte, yurtiçine kaymış durumda.

Gece yarısında yapılan saldırının ilki, terör operasyonlarına nokta atışı yapan Diyarbakır’daki 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na yapıldı. Bunu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ana İHA üssü Batman izledi. İki üs de ASELSAN’ın İHTAR ve diğer sistemler ile korunuyordu. Drone saldırısı tespit edildi. Vurarak indirildi. Sadece çok az maddi hasar meydana geldi.

TOLGA ÖZBEK SAVUNMA-HAVACILIK GÜNDEMİNDE DRONE SALDIRISINI DEĞERLENDİRİYOR

 

SURİYE’DEKİ RUS ÜSSÜNE SALDIRI

Geçtiğimiz yıllarda en büyük saldırılardan biri Rusların Suriye’de bulunan Hmeymim Üssü’neydi. Bu üstü Rus uçakları yeterli sayıda korugan ve hangar olmadığı için açıkta duruyordu. İlk seferinde Ocak 2018’de gerçekleştirilen drone saldırısında çok sayıda hava aracı kullanıldı. DAEŞ, Mart 2018’de bir saldırı daha yapıldığında Ruslar bölgeyi yoğun olarak tahkim etmişti. Drone operasyonu pek fazla zarar oluşturamadı.

Bir başka önemli saldırı da Husi’ler tarafından Suudi Arabistan’daki rafineli tesislerine yapılmıştı. Şaşırtmaca ile Suudi Arabistan toprakları üzerinde uçan drone’lar, Patriot gibi sistemleri atlatıp hedefine varmıştı.

Bu konuda iki ayrı teknik kullanılıyor. Birincisi sinyal tespiti yapılıp drone kontrolden çıkartılıyor. İkincisi ise yapay zeka veya programlanmış, dışarıdan kontrol edilmeden uçan drone’ların erken tespit edilmesi ve vurularak düşürülmesi gerekiyor. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı