Güvenlik

Bomba ihbarına 2 yıl hapis

Singapur Havayolları’nın Mumbai’den Singapur’a gidecek yolcu uçağına bomba ihbarı yapıp yakalanan Avustralyalı Sanjay Korat, iki yıl hapse mahkum edildi.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde yaşayan 40 yaşındaki Sanjay Korat, 25 Mart 2019’da Mumbai’den Singapur’a giden bir uçuşta, kendi annesi ve başka bir aile üyesi de uçakta seyahat etmesine rağmen, uçakta bomba olduğunu söyledi.

Mahkemede, Korat’ın uçak hâlâ havadayken Mumbai Uluslararası Havalimanı ve ardından bir havayolu çalışanını arayıp uçakta bomba olduğunu öne sürdüğü ifade edildi.

Kaydedilip Hintçeden tercüme edilen bu ikinci aramada Korat’ın şu ifadeleri kullandığı duyuluyor:

Uçakta bomba var. Annem içeride, akrabam içeride. İkisinin de hayatı tehlikede. Bir şey yapmak istiyorsan, yap. Hiçbir şey yapmak istemiyorsan, yapma. Karar sana kalmış.

Korat sonradan “Terörist değilim, sıradan bir adamım” dedi.

9News’un haberine göre yargıç, Korat’ın eylemlerinin Singapur Havayolları uçuşundaki 263 yolcuda aşırı endişeye yol açmış olabileceğini belirtti.

Uçak, iki savaş uçağı eşliğinde Singapur’a acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. İnişten sonra yolcuların tüm çantalar kontrol edilinceye kadar uçaktan inmesine izin verilmemiş, 29 kişi aktarmalı uçuşlarını kaçırmıştı.

Korat, polise Singapur havayollarını aradığında 40 dakika beklemede kaldığı ve akrabalarının seyahat edebilmesi adına ek bilgi vermek için Mumbai Havalimanı’nı aramak zorunda bırakıldığından sinirlendiğini söyledi.

Mahkemede Korat’ın bomba tehdidi sırasında sarhoş olduğu da ifade edildi.

Yargıç James Bennett, Korat’ın alkol kullanım bozukluğu ve majör depresif bozukluktan mustarip olduğu iddiasını kabul ederken, bunun onun kabahatini “mazur göstermediğini” söyledi.

Korat iki yıl hapis cezasına çarptırıldı ve en az iki ay hapis yatacak. (Independent)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala