Güvenlik

ABD’den vatandaşlarına ‘savaş’ uyarısı: 48 saat içinde Ukrayna’yı terk edin

Rusya ve Ukrayna arasında gerilimde tansiyon giderek yükseliyor. Moskova Yönetimi’nin Ukrayna’yı işgale karar verdiği ve işgalin birkaç gün içinde başlayabileceği iddia edildi. ABD Başkanı Biden’ın NATO ve AB liderlerini uyardığı öne sürülürken, Washington Yönetimi vatandaşlarına “Ukrayna’yı 48 içinde terk edin” çağrısı yaptı. Benzer bir çağrı da Birleşik Krallık’tan geldi. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise işgalin Pekin Kış Olimpiyatları sırasında başlayabileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Rusya’nın Ukrayna işgalinin Pekin Kış Olimpiyatları sırasında bile başlayabileceğini ifade etti. Blinken, ABD’nin Rusya’nın gerginliği artırdığına dair çok sorunlu işaretler gördüğünü söyledi. CNN’in haberine göre; Blinken, “Daha önce de söylediğimiz gibi işgalin her başlayabileceği bir zamandayız. Açık olmak gerekirse buna Olimpiyatlar da dahil” dedi.

BIDEN: İŞGAL BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BAŞLAYABİLİR

Öte yandan diplomatik kaynaklara göre; ABD Başkanı Joe Biden, NATO ve Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerine Rusya lideri Putin’in işgale karar verdiğini ve işgalin birkaç gün içinde başlayabileceğini söyledi.

SULLIVAN: TAHLİYE OPERASYONU YAPILMAYACAK

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, işgalin Çin’de düzenlenen Kış Olimpiyatları sırasında olabileceğini belirterek, “Rusya’nın Ukrayna’yı Olimpiyatlar sırasında işgal edebileceği göz ardı edilmemeli” ifadelerini kullandı. Sullivan ayrıca Ukrayna’da işgalin her an başlayabileceğini, ABD vatandaşlarının derhal ülkeyi terk etmesi gerektiğini ve işgal durumunda tahliye operasyonu yapmayacaklarını söyledi.

Batılı ülkelerden vatandaşlarına ‘Ukrayna’yı terk edin’ uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından İsrail, Güney Kore, İngiltere, Danimarka, Estonya ve Norveç, Ukrayna’daki vatandaşlarına bu ülkeden ayrılma çağrısı yaptı. Avrupa Birliği de (AB), Ukrayna’da bulunan birincil öncelikli olanlar haricindeki diplomatik personelinin ülkeden ayrılmalarını istedi.

Bu arada İsrail, Rusya ile Ukrayna arasında artan tansiyon nedeniyle Kiev Büyükelçiliği’nde görevli personelin ailelerini tahliye etmeye başladığını duyurdu.

Güney Kore de Ukrayna’ya seyahat edilmemesini ve oradaki vatandaşlarından ülkeyi terk etmelerini istedi.

Ukrayna ve Rusya arasında artan gerilimle ilgili yapılan diplomatik görüşmelerden sonuç çıkmazken İsrail, Kiev’de bulunan diplomat yakınlarını tahliye kararı aldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘durumun kötüleşmesi’ nedeniyle Kiev Büyükelçiliği’nde çalışanların akrabalarının tahliye edildiği duyuruldu.

Açıklamada, İsrail vatandaşlarına bu ülkeyi ziyaret etmemeleri ve ‘ülkedeki gerginlik alanlarından kaçınma’ çağrısı da yapıldı.

Güney Kore de Ukrayna’ya seyahat edilmemesini ve oradaki vatandaşlarından ülkeyi terk etmelerini istedi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki vatandaşlarını derhal ülkeyi terk etmeleri konusunda uyardı. Bakanlık, Ukrayna’ya seyahat etmeyi planlayanlardan da ziyaretlerini iptal etmeleri için çağrı yaptı.

Yetkililer, büyükelçilik personeli de dahil olmak üzere Ukrayna’da en az 341 Güney Koreli bulunduğunu bildirdi. (CNN Türk)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala