Haberler

Güney Kore’nin hafif silahlı helikopteri soğuk testini tamamladı

Necdet GÜRSOY

Kuzey Kanada’nın kavurucu soğuğunda iki ay boyunca KAI, hafif silahlı helikopterinde 165 parça test etti. Dondurucu (cryogenic) sıcaklıklara maruz kalmanın getirdiği performans, titreşim ve yükün tümü inceleme altına alındı.

Kore Havacılık Endüstrisi (KAI), hafif silahlı bir helikopterin (Light-Armed Helicopter/LAH) denizaşırı düşük sıcaklıkta uçuş testini tamamladı.

Düşük sıcaklıkta uçuş testi, uçağın -30 santigrat derecenin altındaki kriyojenik bir ortamda performansını ve dengesini doğrulamak içindi.

Kanada’nın Yellowknife kentinde Aralık ayı başlarında başlayan test, KAI LAH sistemi düşük sıcaklık testi TF, DAPA, Ordu Test ve Değerlendirme Grubu ve Uçuşa Elverişlilik Sertifikasyon Ofisi ve Savunma Bilimi Araştırma Enstitüsü’nün katılımıyla yaklaşık iki ay sürdü.

Yellowknife, Kuzey Kutbu’na en yakın Kanada şehridir ve ortalama kış sıcaklığı -30 santigrat derecenin altında olduğu için düşük sıcaklık testi için en iyi yer olarak bilinir.

Askeri helikopterler, zorlu ortamlarda bile saha operasyonu için gereklidir ve çeşitli ortamlarda görev performansını ve beka kabiliyetini korumak için doğrulama gereklidir.

LAH, performans, titreşim ve yük gibi uçağın manevra kabiliyeti özelliklerini uzun süre kriyojenik sıcaklıklara maruz bırakarak kontrol ederek düşük sıcaklıklı ortamlarda bile uçuş performansı gösterebileceğini kanıtlamıştır.

Test, toplamda 40 uçuş üzerinden gerçekleştirildi ve yaklaşık 165 madde test edildi. Özellikle, hava aracı 12 saat boyunca -32°C’ye maruz bırakılarak ve operasyonel kabiliyeti doğrulanarak ıslatma testi başarıyla tamamlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala