Gösteri

Rusya’dan yeni akrobasi paraşütü

Necdet Gürsoy

Rus devlet şirketi Rostec bünyesinde faaliyet gösteren Technodinamika Holding, 4 bin metreye kadar irtifalarda tek veya takım akrobasi skydiving için kullanılabilecek “Magic” spor paraşüt sisteminin seri üretimi için izin aldı. Ürün, ordunun belirlediği kriterlere tam olarak uyuyor ve “O1” koduna sahip. Kod, sistemin Rus Silahlı Kuvvetlerinin spor takımları ve diğer güvenlik kurumları tarafından seri üretime ve kullanıma uygun olduğu anlamına geliyor.

“Magic” paraşüt sistemi, dokuz bölmeli ana ram-air paraşütü ile yedi bölmeli yedek paraşütü ve donanımıyla birlikte bir paraşüt paketini içerir. Oval şekilli ana paraşüt orta kategoridedir, yani en az 100 atlama yapmış ortalama eğitim seviyesine sahip paraşütçüler tarafından eğitim paraşütlerinden yüksek hızlı olanlara geçiş için kullanılabilir. Yeni sistemin ana özelliği hafif ve küçük paketidir. Atlama sırasında paraşütçünün hareketlerini kısıtlamaz ve serbest düşüş sırasında kişinin özgürce akrobatik hareketler yapmasını sağlar.

Rostec havacılık grubu temsilcileri, “Yeni spor paraşütünün birçok avantajı var. Güvenli ve kontrolü kolaydır, sorunsuz bir şekilde açılır ve türbülanslı koşullarda oldukça kararlıdır. 4 bin metre rakıma kadar atlayışlarda kullanılabilir ve akrobatik hareketleri engellemez. Sisteme O1 kodu atanmıştır, yani Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere tam olarak uygundur.” diyerek seri üretime başlamaya hazır olduklarını belirttiler.

YÜZDE 100 HAVA GEÇİRMEZ KUMAŞTAN ÜRETİLDİ

Paraşüt sistemi, Technodinamika Holding’in Polet Ivanovo Paraşüt Fabrikası tarafından oluşturuldu. Fabrika daha önce 2 bin metreye kadar olan irtifalarda kullanılabilecek Malva-24 spor paraşüt sistemini geliştirmişti. Bu sistem artık Savunma Bakanlığı spor takımları tarafından kullanılıyor.

Technodinamika genel müdürü Igor Nasenkov, “Magic spor paraşüt sistemi serisinin geliştirilmesi, modern malzemelerin yanı sıra yeni tasarım ve teknoloji çözümlerini içeriyordu. Örneğin ana paraşüt tentesi yüzde 100 hava geçirmez kumaştan üretilmiş olup profili emsallerine göre daha dardır. Askı hatları, stabil, gerilmeyen veya büzülmeyen ve bu nedenle kanopinin performansını değiştirmeyen korddan yapılmıştır. Yeni, modern malzemeler ve kanopinin yeni tasarımı sayesinde, paraşüt daha yüksek bir yatay iniş hızına sahip ve daha sert ve stabildir.” dedi.

Askeri paraşüt sporları, personele iniş hassasiyeti, sınırlı sürede karar verme yeteneği, küçük arazilere iniş, grup atlayışı vb. gibi paraşütle atlama becerilerini öğreten bir askeri eğitim türüdür. Askeri paraşütçüler için tek ve takım akrobasi dâhil olmak üzere çeşitli disiplinlerde yıllık yarışmalar düzenlenmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala