Genel Havacılık

Yerli balondan ihracat başarısı

Nevşehir – Kapadokya Bölgesi’nde faaliyet gösteren Pasha Balloons şirketi tarafından tasarlanıp üretilen yerli balon ihracat başarısı yakaladı.İki farklı tip balon Ruanda Sivil Havacılık Otoritesi’nin onayının ardından hizmete girecek.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü  2019 yılında tip sertifikasının verilmesi sonrasında Pasha Balloons günümüze kadar toplamda 22 model kubbe, 18 model sepet ve 3 model ısıtıcı, ihtiyaç duyulan sertifikasyon testlerinin başarıyla tamamlanıp mevcut tip kapsamına (TR.BA.001) dâhil edilmişti.

Tip kapsamında dâhil edilen PH-165/001 ve PH-180/001 model ve seri numaralı sıcak hava balonlarının bu yıl başında Ruanda Cumhuriyeti’ne ihracatı ile ülkemizde yerli ve milli olarak geliştirilen bir hava aracının başarılı tamamlanan sertifikasyon sürecinin ertesinde, ilk kez bir ürünün sivil havacılıkta kullanılmak üzere yurt dışına ihracatı gerçekleşmiş oldu.

2 farklı sıcak hava balonunun tip kabulü sürecinde, SHGM personeli tarafından Ruanda Sivil Havacılık Otoritesi’ne (Rwanda CAA) gerekli desteğin verilmesiyle söz konusu ürünlerin tip kabullerinin ilgili ülkede tamamlanması sağlandı.

Ülkemizde yerli ve milli olarak geliştirilen bir hava aracının başarılı tamamlanan sertifikasyon sürecini müteakip, ilk kez bir ürünün sivil havacılıkta kullanılmak üzere yurt dışına ihracatının gerçekleştirilmiş olması ve tip kabulünün de tamamlanarak sadece ülkemiz semalarında değil, başka ülkelerde de kullanılacak olmasının Türk Sivil Havacılığının diğer alanlarında olduğu gibi Sıcak Hava Balonu üretimi alanında da yerli ve millileşme açısından büyük önem arz ettiği değerlendirilmekte.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bravo. Ruandaya da dikkat cekmek isterim. Kücük ama cok basarili bir Orta Afrika ülkesi. Inanilir gibi degil ama Ruanda temizlikte Isvicreyi gecer durumda ve Singapurla rahat yarisir. Ükleye pisligi önlemek icin plastik poset sokmak bile yasak. Ülkede bütün atiklar tümüyle ayristiriliyor ve geri dönüsüme veriliyor. Türkiyenin yapamadigi seylerin cogunu Ruanda yapiyor. Dogru yönetim bir ülkeyi nekadar cabuk kalkindiriyor Ruanda örneginde görülebilir.
  Kigalinin temizligini burda görebilirsiniz. Gercekten cok carpici bir gelisme.
  https://www.youtube.com/watch?v=FFGtGfLUP4o

  1. Youtube daki Ruandali bir vatandasin yaptigi yorum, her seyi acikliyor:
   How to improve an African country?
   * Unite people
   * Invest in education
   * Introduce Zero tolerance policy on corruption
   * And last but no least don’t let France bully you 🙂
   In a nutshell that’s what our greatest leader Paul Kagame did and now we are starting to see the results!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap