Genel Havacılık

Yangın söndürme için 2 Chinook kiralandı

Orman yangını sezonunda kullanılması için Orman Bakanlığı ABD’den iki adet CH-47 Chinook tipi yüksek kapasiteye sahip yangın söndürme helikopteri kiraladı. İlk helikopter İstanbul Havalimanı’na dün Antonov An124 tipi uçakla getirildi. İkinci CH-47’nin önümüzdeki günlerde gelmesi ve kısa süre içinde helikopterlerin aktif halde kullanılması planlanıyor.

İlk defa Türkiye’de yangın söndürmede kullanılacak CH-47 Chinook helikopterleri, taşıdığı 23 bin 133 litrelik devasa sepetleri ile yangına hızlı müdahale gerçekleştirebilecek. Helikopterlerden birinin İzmir, diğerinin de Mersin merkezli kullanılması hedefleniyor. 

Boeing tarafından geliştirilen ve iki ana rotora sahip CH-47’lerin dünyadaki az sayıda sivil kullanıcılarından biri de Columbia Helicopters şirketi. Orman Bakanlığı’nın ihalesine giren şirket, iki CH-47 ile bu yıl görev yapacak.

Mi-17 veya Mi-26 serisi Rus helikopterlerine göre daha kıvrak olan CH-47’lerin orman yangınında nasıl bir performans göstereceği merakla bekleniyor. Toplam 7 saat havada kalabilen helikopterler, istenirse 44 kişi taşıyabiliyor.

BERIEV’LER GÖREVE BAŞLIYOR

Bu yıl yağışın az olması ve yüksek orman yangın riski nedeniyle Orman Bakanlığı uçak-helikopter temininde yüksek kapasiteye önem verdi. Haziran ayında gelmesi beklenen Rus Beriev Be-200 tipi uçaklardan ilki geçtiğimiz gün İzmir’e ulaştı.

Sayı önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek iki uçakla birlikte toplam 3 Be-200 bu yıl yangın sezonunda uçacak. Bu konudaki adım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Başkanı Putin arasındaki görüşmeler sonrasında atılmıştı.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap