Genel Havacılık

İkinci el iş jeti pazarı hareketlendi

Son günlerde işadamlarının ikinci el özel uçak satışlarında hareketlilik dikkat çekiyor. Cengiz İnşaat’ın kullandığı Falcon 7X tipi uzun menzilli iş jeti Rixos Grubu’nun sahibi Fettah Tamince tarafından satın alındı. TMSF’nin iki iş jeti ihale ile satışta. Türk tesciline yeni giren uçak ise Cessna Caravan’ın deniz modeli.

Uçak tipini sürekli büyüten Cengiz Grubu’nun havacılık şirketi, çift motorlu Dassault imalatı Falcon 2000’den sonra filosuna üç motorlu, uzun menzilli Falcon 7X tipi uçak almıştı. Sonrasında ise iş adamı Mehmet Cengiz, menzili daha uzun olan Gulfstream G650 siparişi vermişti.

Cengiz Havacılık önümüzdeki ay Amerikan Guflstream şirketinin en büyük iş jeti olan G650’yi teslim alacak. 65 milyon dolar liste satış fiyatına sahip G650 ile Cengiz Havacılık Türkiye’deki iş jetleri sınıfındaki en uzun menzilli uçağa sahip olacak.

TAMİNCE FALCON 7X’İ ALDI

Cengiz Havacılık Filosu’ndan çıkacak Falcon 7X’in yeni sahibi ise Fettah Tamince’ye ait Rixos Grubu oldu. Rixos uzun yıllardır Dassault imalatı Falcon iş jetleri kullanıyor. Grup, daha önceden Palmali’nin kullandığı Falcon 900EX uçağına sahipti. 

Geçen yıl Falcon 900’ü satan Rixos, uçuşlarını ağırlıklı olarak Dinçköklere ait Ak Havacılık’ın Falcon 900EX’i ile gerçekleştiriyordu. Ak Havacılık uçağını sattıktan sonra Tamince, Cengiz Havacılık’a ait Falcon 7X’i alarak yeniden uçak sahibi olmuş oldu. Rixos ve Cengiz Grubu ağırlıklı olarak ortak turizm ve inşaat işleri de yapıyor. 

TMSF G450’Yİ HEAŞ’A SATTI

Terör örgütü FETÖ davası kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) Akın İpek’e ait Gulfstream G450 ile Boydak’ın Cessna Sovereign uçakları aktarılmıştı. Bir süre TMSF tarafından işletilen her iki uçak da geçtiğimiz günlerde satışa çıktı.

Tescili TC-VTN olarak değiştirilen G450’nin yeni sahibi, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi HEAŞ şirketi oldu. HEAŞ G450 tipi iş jeti için toplam 12,6 milyon dolar ödedi.

HEAŞ’ın uçağı alması dikkat çekerken G450’nin Savunma Sanayi Başkanlığı üzerinden nasıl kullanılacağı ise merakla bekleniyor. HEAŞ’ın planları arasında iş adamlarına özel uçak hizmeti verilmesi konusunda önümüzdeki günlerde daha da fazla adımı atması bekleniyor.

Boydak’ın Cessna Sovereign tipi iş jetiyle ilgili olarak da ABD merkezli bir şirketin ilgi gösterdiği, 5,5 milyon dolara da satın alındığı iddiaları ortaya atılmış durumda. Ancak satışla ilgili olarak herhangi bir resmi açıklama da yapılmış değil. 

CESSNA CARAVAN ALDI

Cessna’nın tek turboprop motorlu modeli Caravan’ın yeni deniz versiyonu Türk tesciline girdi. Uçağın bir otel tarafından alındığı öğrenildi. Denize, göle veya nehre inebilen Cessna Caravan Amfibik uçağın otele VIP müşterilerini taşımayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap