Genel Havacılık

Ansat helikopteri suya iniş sertifikası aldı

Necdet GÜRSOY

Rusya Sivil Havacılık Teşkilatı (Rosaviatsiya) Ansat helikopterine Acil Durum Yüzdürme Sistemi’nin kurulumunu onayladı. Suya acil iniş için tasarlanan flot sistemi mürettebat ve yolcular için hayati önem taşıyor.

Acil Durum Yüzdürme Sistemi (Emergency Floatation System) Ansat helikopterinin üretildiği Kazan Helikopter Şirketi’nin uçuş ve test merkezinde denendi.

Program, helikopterin yüzdürülmesini sağlayan, elastik bir malzemeden imal edilmiş, paketlenmiş ve doldurulmuş balonetlerle helikopter performansının değerlendirilmesini içeriyordu. Uçuş sırasında balonetlerin doldurulması için gereken süre de ölçüldü.

Yerdeki testler sırasında cankurtaran sallarının aktivasyonu, acil çıkışlar ile yolcu ve mürettebatın tahliye edilme olasılığı değerlendirildi.

Kazan Helikopter, Merkezi Aerohidrodinamik Enstitüsü’nün havuzda ve açık denizde yaptığı simülasyon testlerinden sonra Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre Ansat helikopterinin deniz durumu kodu 4 (ılımlı dalgalar) ile yüzdürülmesi ve mukavemeti hakkında fikir aldı.

Acil Durum Yüzdürme Sistemi ile donatılmış Ansat helikopterleri, kıyıdan oldukça uzakta olan uçuşların yanı sıra arama ve kurtarma operasyonlarına katılabilecek. Sisteminin kurulumu müşterinin talebi üzerine isteğe bağlı olacak.

Kazan Helikopter şirketinin seri olarak ürettiği hafif, çok amaçlı Ansat helikopterinde her biri 630 beygir gücündeki iki Pratt & Whitney Canada PW2-7K turboşaft motor bulunuyor.

Sahip olunan sertifikaya göre helikopterin tasarımı onu bir kargo versiyonuna ya da yedi yolcu kapasiteli bir helikoptere dönüştürmeye izin veriyor.

 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı