Fuar

“Türk havacılığı krizden hızla çıkıyor”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan ve Kapadokya Üniversitesi tarafından organize edilen Havacılıkta Gelecek ve Gelişen Teknolojiler Çalıştayında sektörün geleceğine bakıldı.

Kapadokya Üniversitesi Havacılık Elektrik ve Elektroniği Bölümü, İHA Araştırma Merkezi ve Uluslararası İlişkiler Ofisi iş birliği ile ilk günü tamamlanan çalıştay, 18 Mart’ta kadar devam edecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Kemal Yüksek’in açılış konuşmaları ile başlan çalıştayın ilk gününde Avrupa Birliği Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Genel Müdürü Henrik Hololei, EUROCONTROL Genel Müdürü Eamonn Brennan, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi Genel Müdürü Olivier Jankovec gibi uluslararası havacılık liderler konuştu. Moderatörlüğü ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün eski Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın yaptı. 

 

“GELECEK 10 YILDA İHA’LARI GÖRECEĞİZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Önümüzdeki 10 yılda, insansız hava araçlarının çok daha gelişeceğini göreceğiz. Havayolu ulaşımında çevre hassasiyetinin gereği olarak elektrikli ve hatta güneş enerjili uçaklar gündemimizde olacak. Bunun yanında çok katlı uçaklar yaygınlaşacak. Uçan taksileri de artık göklerde görmeye alışacağız” dedi.

Gelişmiş pazarlarla gelişmekte olan pazarlar arasındaki uçuş rotalarının üzerinde yer alan Türkiye’nin, bugün dünya havacılığının en önemli oyuncularından biri olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bu noktaya gelebilmek için çok çalıştık. 2003-2020 yılları arasında tam 88,5 milyar TL’nin üzerinde havacılık yatırımı gerçekleştirdik. Bugün ülkemiz, özellikle de İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Göklerdeki küresel markamız Türk Hava Yollarının daha da güçlenebilmesi için İstanbul Havalimanı çok yerinde bir adım olmuştur.”

ulaştırma bakanı

’UÇAN TAKSİLERİ GÖKLERDE GÖRMEYE ALIŞACAĞIZ’

Karaismailoğlu, son yıllarda havayolu yük taşımacılığında da iddialarını ortaya koyduklarını belirterek, şöyle dedi:

“2010 yılı itibarıyla yıllık olarak sunulan taşıma kapasitemizi 511 bin tondan, 2019 yılsonu itibarıyla yüzde 390 oranında artırarak 2,5 milyon tona çıkardık. 2015 yılı itibarıyla toplam 10 adet kargo uçağına sahip iken, bugün toplam 25 kargo uçaklı filomuz var. 2015 yılı itibarıyla toplam 47 kargo destinasyonuna uçan kargomuz bu sayıyı 2019 yılı itibarıyla 88’e ve 2020 yılı ekim ayı itibarıyla ise 95’e çıkarmıştır. 2015 yılı itibarıyla dünya hava kargo firmaları arasında 15’inci sırada yer alırken, 2019 yıl sonu itibarıyla 6’ncı sıraya yükseldik. 

Havacılık sektöründeki bu denli büyük yatırımlarımıza rağmen, daha yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz. Akıllı ve otonom ulaşım sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte önümüzdeki 10 yılda, insansız hava araçlarının çok daha gelişeceğini göreceğiz. Havayolu ulaşımında çevre hassasiyetinin gereği olarak elektrikli ve hatta güneş enerjili uçaklar gündemimizde olacak. Bunun yanında modüler uçaklarla birlikte, çok katlı uçaklar yaygınlaşacak. Sesle yarışacak hiper sonik uçakların dönemi başlarken, uçan taksileri de artık göklerde görmeye alışacağız.

Eurocontrol Genel Müdürü Eamonn Brennan

TÜRK HAVACILIĞI AVRUPA’NIN ZİRVESİNDE

EUROCONTROL Genel Müdürü Eamonn Brennan ise konuşmasında Türkiye’de havacılığın Avrupa içinde hızla toparlandığını söyledi. Türk Hava Yolları’nın günlük 712 uçuşla Avrupa’da lider olduğunu belirten Brennan, “THY’yi ikinci sırada Air France (381 uçuş), üçüncü sırada da 299 seferle Pegasus izliyor. Türkiye’de havalimanlarına yapılan günlük 1340 iniş-kalkış sayısı ile Avrupa’da lider. İstanbul Havalimanı günlük 589, Sabiha Gökçen Havalimanı da günlük 383 gibi inanılmaz rakamlara sahip” diye konuştu.

İç hat seferlerinin bugün hava taşımacılığında en önemli konu olduğunu belirten EUROCONTROL Genel Müdürü Eamonn Brennan, “Avrupa en kötü rakamlara sahip. Küçülme yüzde 71” dedi.

HAVACILIĞIN GELECEĞİ

Önlerinde üç farklı senaryo olduğunu belirten Brennan, “İyi senaryoda aşılama bu yıl tamamlanırsa 2019 rakamlarına 2024’te ulaşacağız. İkinci senaryoda aşılama 2022’de tamamlanırsa toparlanma 2026’yı bulacak. Kötü senaryoda ise aşılama tamamlanamazsa krizin etkileri 2029’da bitecek” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap