Finans

Airbus artık DAX 40 endeksinde

Avrupalı havacılık devi Airbus, bugünden geçerli olmak üzere Alman Borsası’nda DAX40 endeksine girdi. DAX40, Alman ekonomisinde en büyük 40 şirket tarafından oluşturulan bir endeks. Daha önceden bu endeks, 30 şirket ile sınırlıydı. Yeni alınan karar ile şirket sayısı 40’a çıkartıldı.

Airbus İcra Kurulu Başkanı Guillaume Faury yeni kurulan DAX’a atanmaktan çok memnun olduklarını belirterek “Airbus’ın ekonomik boyutu ve performansı nedeniyle bu endekste yerini bulduğuna inanıyoruz. Bu katılım, Airbus’ın Almanya’daki tarihi endüstriyel önemini daha iyi temsil etmemize ve hedeflerimizi vurgulamamıza olanak tanıyor” dedi.

Avrupalı kökenleri ile gurur duyduklarını belirten Faury, “Almanya’nın en önemli borsa endeksine dahil olmak, ülkedeki güçlü stratejik varlığımızı sürdürmek için hem bir motivasyon hem de bir sorumluluktur. Avrupa köklerimizle gurur duyuyoruz”

DAX40’a bu katılımla birlikte Airbus, 2000 yılında listelenen Avrupa havacılık ve uzay grubunun kuruluşundan bu yana ait olduğu MDAX’ın bir üyeliğinden de çıkıyor. 

Halen Airbus hisseleri, 2000 yılından bu yana premium CAC40 endeksinin sabit bir bileşeni olduğu Paris’te, Frankfurt ve İspanya’daki borsalarda işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap