Eğitim

Filipinli pilotlar TUSAŞ’ta eğitimde

Türkiye ile Filipinler arasında imzalanan T129 ATAK helikopter projesinde eğitim için ilk Filipinli Kara Havacılık Pilotları TUSAŞ’a geldi. Uzun süredir ABD’nin motor konusundaki onayını bekleyen proje, Washington’un yeşil ışık yakmasıyla birlikte hızlandı.

Projeye göre TUSAŞ ilk etapta 6 adet T129 ATAK helikopterini Filipinler Ordusu için üretecek. Teslimat, önümüzdeki aylarda başlayacak. Filipinli pilot ve bakım ekipleri ise eğitim çalışmaları için TUSAŞ’a geldi. Toplam 3 ay sürecek kurs ile pilotların T129 için intibakları tamamlanacak. Eğitim ekibi de TUSAŞ’ın öğretmen eğiticileri tarafından yetiştirilecek.

TESLİMAT EYLÜL VE EKİM’DE

Toplam 269 milyon dolarlık anlaşmada TUSAŞ, Filipinler için imal edilecek ilk helikopteri imalat hattından ağustos ayında çıkartacak. Testlerin ve kabul işlemlerinin ardından teslimatın bu yıl eylül ayında tamamlanması planlanıyor. Ekim ayında da ikinci helikopter Filipinlere teslim edilecek. 

Kalan 4 adet T129 için teslimatın 2’sinin Şubat 2022’de, kalan son iki T129’un da Şubat 2023’te teslimatı ön görülüyor. Helikopterler havayolu ile Filipinlere ulaştırılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala