HaberlerHavalimanları

Dünyanın en büyük kargo uçağı İstanbul Havalimanı’nda

Dünyanın en büyük kargo uçağı olan 6 motorlu Antonov An225, bugün saat 12.00’de İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. Boş olarak Çin’den dönen An224, yaklaşık iki saatlik yakıt ikmalinin ardından havalanarak Linz’e uçacak. Son noktası ise Linz’den Kiev olacak.

Uçak, geçtiğimiz hafta Kiev’den yola çıkarak Kazakistan’da Almatı’ya oradan Çin’de Tianjin’e uçmuştu. Özel yüklerin taşınmasında kullanılan dev kargo uçağı, Ukraynalı Antonov Airlines adına uçuyor. Maksimum kargo kapasitesi 250 ton olan uçak, Türkiye’de daha önce Sabiha Gökçen ve Samsun Havalimanlarına iniş yapmıştı.

Toplam 6 mürettebat ile uçan An225’in boş ağırlığı 285 ton. Maksimum kapasitesi 250 ton kargo olan uçak, 6 adet ZMKB Progress D-18 tipi turbofan motorlara sahip. Her bir motorun itiş gücü 51 bin 600 libre.

Uçağın maksimum yük ile kalkış için gereken pist uzunluğu 3 bin 500 metre. Saatte en fazla 850 kilometre hıza çıkabilen An225, maksimum yük ile en fazla 4 bin kilometre menzile sahip. Uçak boşken uçabileceği menzil ise 14 bin kilometre.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala