Haberler

AB’den boş koltuğa ‘hayır’

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, turizmin yeniden canlandırılması için yeni kurallar belirliyor. Komisyon uçaklarda orta koltuğun boş kalması önerisine sıcak bakmıyor.

turizmgazetesi.com sitesinin haberine göre, koronavirüse karşı aldığı tedbirleri aşamalı gevşetme kararı alan Avrupa Birliği ülkeleri turizmi de kademeli olarak açmaya hazırlanıyor.

AB Komisyonu üye ülkelere öneri niteliğinde yol haritası açıkladı.

AB Komisyonu tarafından açıklanan yol haritasının en önemli hedeflerinden biri Avrupa’daki turizm açısından kilit önemdeki, kontrolsüz seyahate olanak veren Schengen Bölgesi’nde iç sınırlara yönelik kontrollerin ve seyahat sınırlamalarının aşamalı şekilde kaldırılması.

AB, dış sınırların ise zaruri seyahatler dışında 15 Haziran’a kadar kapalı kalmasından yana.

İşte bazı öneriler

AB Komisyonu, kısıtlamaların öncelikle genel risk profili, epidemiyolojik durumu, hastane, izleme ve test kapasitelerinin de aralarında olduğu salgınla mücadele olanakları benzerlik gösteren ülkeler arasında kaldırılmasını istiyor.

Kısıtlamaların kaldırılması konusunda koordinasyon içinde hareket edilmesini talep eden AB’nin bazı önerileri şunlar:

– Şirketlerden toplu taşıma araçlarında daha az yolcu taşımaları talep edilebilecek. Bu mümkün olmazsa farklı önlemler alınacak. Örneğin uçaklarda orta koltukların boş bırakılması zorunlu olmayacak ancak maske takmak zorunlu olacak.

  Toplu taşıma araçlarında, otellerde havalandırma sistemleri daha güçlü çalıştırılmak, filtrelerle güçlendirilmeli.

  Düzenli şekilde dezenfekte edilecek araçlarda gıda ve içecek satışı yasak olmalı.

  Güvenlik kontrollerinde, bagaj verme ve almada sosyal mesafe garanti edilmeli. Sosyal mesafeyi korumanın zor olduğu durumlarda ek önlemler alınmak.

  Yolcular için üye ülkelerden gelen verilerle oluşturulacak, sınır kontrolleri, seyahat kısıtlamaları ve yolculuk koşullan gibi unsurlar içerecek interaktif harita hazırlanacak.

  Virüs taşıyanlarla temasın belirlenmesi için geliştirilen dijital izleme uygulamaları gönüllülük bazında olmak ve sınır ötesinde de çakışacak şekilde tasarlanmalı.

Sağlık pasaportuna destek yok

Son dönemde sıkça gündeme getirilen yolcu ve turistlere ‘bağışıklık pasaportu’ verilmesi fikrine destek vermeyen AB, ikiden fazla komşu ülkenin kendi aralarında sınırlan açarak ‘turizm kümeleri’ ya da komşu olmayan ülkelerin ‘turizm koridoru’ oluşturmasında sıkıntı görmüyor.

Bu konuda hazırlığı şimdiden ilerleten hatta tamamlayan ülkeler var. Estonya, Litvanya ve Letonya kendi aralarındaki sınırlan 15 Mayıs’tan itibaren açacak.

Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında düzenleme yapılması için çalışmalar sürüyor. Yunanistan da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Almanya ve Avusturya ile turizm koridoru oluşturma konusunda temaslarım sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap