Haberler

ABD Avrupa’ya 60 helikopter gönderdi

Avrupa’da konuşlandırılacak olan ABD Ordusuna ait 60 helikopter Fransız limanına geldi. Düzinelerce ABD Ordusu helikopteri Pazartesi günü, Batı Fransa’da Soğuk Savaş sırasında kullanılan ve şimdi NATO’nun doğu kanadında askerlerin konuşlandırılmasında kilit rol oynayan bir liman olan La Rochelle’den dağıtılmaya başlandı.

Fort Campbell, Kentucky merkezli 101. Muharip Havacılık Tugayı’ndan yaklaşık 60 Chinook, Black Hawk ve Apache helikopteri Letonya, Polonya ve Almanya’ya gönderilecek.

Operasyon, potansiyel Rus saldırganlığını caydırmaya odaklanan Atlantik Çözüm Misyonuna bağlı dokuz aylık rotasyonun bir parçası olacak.

La Rochelle limanı, Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesinin ardından 2014 yılında başlayan ve bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Atlantik Çözümü çabası için ilk kez kullanılıyor.

ABD’nin Avrupa Ordusu USAREUR helikopterlerinin yaklaşık 40 tanesi bu hafta konuşlandırılacakları Almanya, Illesheim kentine uçacak.

20 tanesi Polonya, Powidz’e uçacak helikopterlerden 10 tanesi lojistik havacılık merkezi Powidz’de kalırken kalan 10 helikopter Letonya, Lielvarde’ye uçacak.

HELİKOPTERLERİN DAĞITIMI BİR HAFTA SÜRECEK

101. Muharip Havacılık Tugayı askerlerinin NATO’nun doğu sınırları boyunca eğitim misyonları yürütmesi bekleniyor.

La Rochelle çıkışlı uçuşlar 06:00-18:00 saatleri arasında gerçekleşecek. Hafta sonu için herhangibir uçuş planlanmadı. Uçuşlar öncesinde, uçuş yolundaki topluluklar büyük helikopter oluşumları görebilecekleri yönünde bilgilendirildi. Uçuşlarda standart gürültü azaltma prosedürlerine uyulacak.

Tüm helikopterlerin varış noktalarına ulaşması yaklaşık bir hafta sürecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap