Haberler

25 milyon havacı işsizlik riskiyle karşı karşıya

Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği (IATA), COVİD-19 salgınının havayolu taşımacılığında yaşattığı kriz nedeniyle 25 milyon kişinin işini kaybetme riski olduğuna dair yeni bir rapor yayımladı.

Dünya genelinde yaklaşık 65,5 milyon insanın seyahat ve turizm sektörleri de dahil olmak üzere havacılık endüstrisinden geçimini sağladığı ve buların içinde 2.7 milyon kişinin havayollarında çalıştığı belirtilerek, seyahat kısıtlamalarının üç ay sürmesi halinde, havacılık ve ilgili sektörlerde 25 milyon kişinin işsiz kalabileceği açıklandı. 

Buna göre; Asya Pasifik’te 11,2 milyon,  Avrupa’da 5.6 milyon,  Latin Amerika’da 2,9 milyon,  Kuzey Amerika’da 2.0 milyon, Afrika’da 2.0 milyon ve Orta Doğu’da 0.9 milyon kişi işini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya.

ÜÇ AY DEVAM EDERSE

Seyahat kısıtlamaları üç ay devam ettiği takdirde, havayolu şirketlerinin 2020 yılındaki yolcu gelirleri bir önceki yıla göre 252 milyar dolar (% -44) düşmesi bekleniyor. Havayollarının yaşanan krizin yaralarını sarması için hükümetleri acil mali yardım ve destek sağlamaya çağıran IATA; doğrudan finansal destek,  kredi garantileri ve kurumsal tahvil piyasasına destek ve vergi muafiyeti gibi konularda havayollarının desteklenmesi gerektiğini belirtti.

IATA CEO’su Alexandre de Juniac,  “COVID-19’un havayolu endüstrisi üzerindeki yıkıcı etkisini yeterince açıklayacak hiçbir kelime yok. Ekonomik kriz, havayollarına bağımlı işlerde çalışan 25 milyon çalışanı doğrudan işinden edebilir. Hava yollarının salgınla mücadele etmesi için hem finansal rahatlamaya hem de önümüzdeki sürece hazır olmaları için dikkatli bir planlama ve koordinasyona ihtiyacı olacaktır. Sektörü daha önce bu ölçekte hiç kapatmadık. Sürecin normalleşmesi de oldukça karmaşık olacak.  Pratik düzeyde, süresi dolmuş lisanslar ve sertifikalar için beklenmedik koşullar söz konusu olacak. Diğer taraftan yeniden bulaşmayı önlemek için işlemleri ve süreçlerin çok iyi yönetilmesi gerekiyor.  Uçuşlar tekrar başlamadan önce kaldırılması gereken seyahat kısıtlamalarını yönetmeye yönelik öngörülebilir ve verimli bir yaklaşım bulmalıyız. Bunlar, önümüzdeki başlıca görevlerden sadece birkaçı. Başarılı olmak için sanayi ve hükümet uyumlu olmalı ve birlikte çalışmalıdır ”dedi.

ÇÖZÜM YOLU BULUNMALI

IATA raporunda, hükümetlerin ve halk sağlığı yetkililerinin vereceği izin doğrultusunda endüstrinin yeniden canlanması için kapsamlı bir yaklaşım gerektiği belirtilerek, bunun için ilk adımın, hükümetleri ve sektör paydaşlarını bir araya getirecek bir dizi sanal toplantı veya bölgesel zirve olabileceğinin altı çizildi. Kapalı sınırları yeniden açmak için nasıl hareket edilmesi gerektiği ve havacılığın yeniden etkin bir şeklide çalışması için çözüm önerilerin ele alınması amacıyla planlanan havacılık zirvesinin tarihinin Nisan ayı içinde netleşeceği bildirildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı