Haberler

1000 yetişmiş pilot işsiz

İki yıldır salgın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de havayollarını büyük sıkıntıya soktu. Salgının hemen öncesinde AtlasGlobal battı. Çalışanlar tazminatlarını alamadı. Onur Havayolları’nın durumu ise muamma. İki yılı aşkın süredir personel maaş bekliyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’de 1000’den fazla tip eğitimi almış, ciddi uçuş tecrübesine sahip havayolu pilotunun işsiz olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

Bu konuyla ilgili olarak Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) bir çağrı yaparak çalışma gerçekleştirmişti. Konuyla ilgili gelişmeleri paylaşan TALPA, önerilerin hem  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) hem Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilerek ortak çalışmalar konusunda hızlı adım atılması gerektiğine dikkat çekti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“SHGM ile yürütülen görüşmeler sonucunda, işsiz Türk pilotları ile ilgili bir veri bankası oluşturulması düşüncesi üzerinde mutabık kalınmış ve bu kapsamda TALPA koordinasyonunda Pilot İstihdam Havuzu projesi geliştirilmiştir. Söz konusu projeye başvuran işsiz meslektaşlarımızın sayısının kısa bir sürede 1000’e yaklaşması sorunun ciddiyetini açık biçimde ortaya koymaktadır.

Yetişmiş, nitelikli pilot ihtiyacı

Sivil havacılığımızın en önemli unsuru olan yetişmiş, nitelikli pilot ihtiyacının pandemiden sonra hızla artacağı düşünüldüğünde, ülkemizi sivil havacılık alanında dünyanın ilk sıralarına taşıyacak Türk pilotlarına istihdamda öncelik verilmesinin isabetli olacağı, bu çerçevede ülke ekonomisine de döviz kaybını önleyerek katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Bu gerçeklerden hareketle, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile işbirliği ve koordinasyon içinde ilgili mevzuatta değişiklikleri de öngören bir çalışmanın yapılmasının hem istihdam, hem sivil havacılığımızın gelişmesi hem de ülke ekonomisine katma değer sağlanması hususları birarada değerlendirilerek yukarıda özetlenen çalışmaları yerine getirmek üzere müşterek çalışma grubu kurulmasına ilişkin önerimizi takdir ve tensiplerinize arz ederiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala