Uçuş Tüyoları

Kara listeye girmeyin

Havayolu şirketleri olay çıkartan yolcularını kara listeye alıp ‘uçurmayabiliyor’. Hatta kara listeye giren yolcuların adları o ülkenin havacılık otoritesine verilip uçurmama kararını diğer havayolları da alabiliyor.  

İstediğiniz kadar “Ben parasını verip bileti alırım ve uçarım” demeyin. Havayolu şirketi istemezse sizi uçurmaz. Çünkü bilet satışı sırasında havayolu ve yolcu bir sözleşme yapmış oluyor. Hem Türkiye’deki hukuk kuralları hem de uluslararası havayolu kuralları, taşıyıcı şirketin olay çıkartan, kara listeye giren yolcuya bilet satmama hakkı veriyor.

KURAL TANIMAZ YOLCU

Belki hatırlarsınız. Geçen yıl bir yolcu ile havayoluna yer hizmetleri veren şirketin personelinin arasında yaşananlar sosyal medyaya düşmüştü. İş mahkemeye kadar gitmişti. İşte bu tür davranışları yapanlar, ‘Kural Tanımaz Yolcu’ kategorisine giriyor.

Sadece uçak içinde yapılan taşkınlıklar değil örneğin asılsız bomba ihbarı yapan da bu kategori içine girebiliyor. Burada şirketin amacı, diğer yolcuların rahatsız olmasını engellemek ve aynı zamanda da uçuş ekiplerini ve yer görevlilerini korumak. Her yıl 

HER YIL 10 BİN OLAY

Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği’ne (IATA) ortalama 10 bin yolcu rapor ediliyor.

Şirketler farklı uygulamalar yapabiliyor. Örneğin belirli bir dönemlik mesela 6 aylık kara liste uygulaması olduğu gibi bazı şirketler davalık oldukları yolcuları hukuki sürecin devam ettiği sürece bilet satmayabiliyor. Sınırları zorlayan olaylarda ise ömür boyu kara liste uygulamasıyla da sık sık karşılaşılıyor.

KİMLİK BİLGİLERİ SİSTEMDE

Bir yolcu kara listeye girdiğinde kimlik bilgileri rezervasyon sistemine yükleniyor. Daha bilet satışı sırasında yolcuya ‘dur denilmiş oluyor. Veya satılmış bir bilete sahip yolcuyu havayolu kara listeye girdiği için havalimanında uçurmayabiliyor.

Bazı ülkelerde ise tüm havayolu şirketleri ortak veri tabanı tutuyor. Bir şirkette kara listeye giren yolcunun olay çıkarma riski nedeniyle diğer şirketler tarafından da uçurulmayabiliyor.

KARA LİSTE NEDENLERİ

KÜFÜR VE KABA DİL: Kara listeye en çok girilme nedeninin başında küfür ve görevlilere-etraftaki yolculara kullanılan kaba dil geliyor. 

AŞIRI ALKOL TÜKETİMİ: Her yıl çok sayıda yolcu aşırı alkol tüketimi sonrasında olay çıkartıyor. İş kavgaya kadar gidebiliyor.

UÇAKTA SİGARA KRİZİ: Uzun yıllardır uçakta sigara içmek yasak. Nikotin krizine giren, uçağın tuvaletinde sigara içmeye çalışan yolcular için uçuş ekipleri rapor tutuyor. İnişte polise teslim ediliyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı