Uçuş Tüyoları

Aşı pasaportu gündemde

Havacılık sektörünün en büyük sorunu, koronavirüs salgını sonrasında oluşan ülkeler arası kısıtlamalar. Aşının da bulunu uygulamaya başlamasının ardından aşı pasaportu gündemde. Aşıya sahip, gerekli test sonuçları alanlar bu verileri aşı pasaportuna ekletecek.

Aşı pasaportu sektörden de destek alıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) gerçekleştirilecek ve tüm ülkeler tarafından tanınacak aşı pasaportu çalışmalarına her türlü desteği vermeye hazır.

IATA Genel Direktörü ve CEO Alexandre de Juniac, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yazdığı ve AB’deki kilit politika yapıcılara gönderdiği açık bir mektupta, AB’yi Avrupa’yı güvenli bir şekilde ekonomik ve sosyal açıdan kazanmasını sağlayacak bir politikayı koordine etmeye çağırdı.

De Juniac mektubunda, aşılamanın sınırların güvenli bir şekilde yeniden açılması ve ekonomik toparlanmanın canlandırılmasında anahtar olduğu için Avrupa Birliği nezdinde Yunanistan’ın girişiminin Komisyon ve tüm üye devletler tarafından “acilen” kabul edilmesi gerektiğini belirterek, aşı sertifikaları önerisinin , Avrupa’da işleri kurtaracak, zihinsel ıstırabı hafifletecek, aileleri yeniden bağlayacak ve ekonomiyi canlandıracak hareket özgürlüğünü güvenli bir şekilde yeniden tesis etmek için kolaylaştırıcı olabileceğini söyledi.

AB Devlet Başkanları bugün aşı pasaportu gündemiyle bir araya gelerek Yunanistan Başbakanının önerisi ele alacak. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in gündeme getirdiği öneriye İspanya destek verirken Fransa itiraz ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap