Uçuş Emniyeti

4 ülke daha Rusya’ya hava sahasını kapatıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında birçok ülke Rusya’ya yönelik yaptırım kararı almış ve Rus uçaklarına hava sahalarını kapatmıştı. Finlandiya, Danimarka, Belçika ve İsveç Pazar günü hava sahalarını Rus hava trafiğine kapatacaklarını ve Ukrayna’yı işgali nedeniyle Moskova’ya yönelik yaptırımları artırmada diğer Avrupa ülkelerine katılacaklarını duyurdu.

Finlandiya Ulaştırma Bakanı Timo Harakka attığı tweette, Rusya ile 1300 kilometrelik (800 mil) bir sınırı paylaşan Finlandiya’nın, hava sahasını Rus hava trafiğine kapatmaya hazırlandığını yazdı.

Harakka, tedbirin ne zaman yürürlüğe gireceğini belirtmedi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ülkesinin de Rus uçakları için hava sahasını kapatacağını söyledi.

Kofod, “AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantısında AB çapında bir yasaklama için bastıracağız” ifadelerini kullandı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo ise Belçika’nın, hava sahasını Rus uçuşlarına kapattığını söyledi. De Croo, “Belçika hava sahasını tüm Rus havayollarına kapatma kararı aldı” dedi.

İsveç hükümet sözcüsü, İsveç’in de aynı şeyi yapmaya hazırlandığını ifade etti.

İsveç AB Bakanı Hans Dahlgren da kamu hizmeti radyosu SR’ye verdiği röportajda, İskandinav ülkesinin de Avrupa Birliği genelinde kapatılması için bastıracağını belirtti. Dahlgren, “Avrupa semalarımız açık gökyüzü. İnsanları birbirine bağlayanlara açıklar, acımasızca saldırganlık yapmaya çalışanlara değil” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala