Savunma

Ukrayna’da savaş başladı

Rus güçleri bugün erken saatlerden itibaren havadan ve karadan Ukrayna’ya saldırdı. Rusya Federasyonu Ordusu. Donbas bölgesi odaklı operasyonunda Ukrayna’ya ait hava ve deniz üsleri vuruldu. Ukrayna 5 Rus uçağı ve bir helikopteri, Rusya da iki Ukrayna savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı. İki bilgi de taraflarca doğrulanmadı.

Rusların ilk hedef aldığı noktalar, Ukrayna’nın Doğu bölgesinde bulunan Harkov, Luhansk, Odessa, Zaporizhzhia ve Maripol oldu. Rusya yoğun bir şekilde Kalibr Seyir Füzeleri ve Balistik Füzeleri atışı yapıyor.

Rusya Federasyonu ise Ukrayna Ordusu’na yönelik hava savunma füze sistemlerinin bastırılması ve imha edilmesi (SEAD/DEAD) için Kh-31 Anti-Radyasyon Füzelerini kullanıyor.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, saldırılarda Kırım’ın aktif olarak kullanıldığını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Rus askeri teçhizatının hareketi, bugün saat 05:00 sıralarında işgal altındaki Kırım’dan gerçekleşti. Luhansk, Sumy, Kharkiv’de sınır birliklerine ve kontrol noktalarına topçu ve hafif silahlarla saldırılar yapılıyor.” ifadelerine yer verildi.

Yoğun elektronik karıştırma

Rusya, Ukrayna Ordusu’nun arasındaki iletişimin kesilmesi için yoğun bir elektronik karıştırma uyguluyor. Bu açıdan birliklerin irtibat kurmakta zorlandığı gelen bilgiler arasında.

“Boğazları kapatın”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, “Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının kapatılması için talebimizi, Türk tarafına ilettik.” açıklamasında bulundu.

Güvenlik kabinesi toplanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması üzerine güvenlik kabinesini toplama kararı aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala