Türk Savunma Sanayi

ASELSAN 66,7 milyon Euro’luk radar ihracatı yaptı

ASELSAN, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamadan yabancı bir ülkeye 66,7 milyon Euro’luk ihracat için sözleşme imzalandığı bilgisini paylaştı. Radar, sınır güvenlik ve haberleşme sisteminin satışı ile ilgili teslimat 2022’de başlayacak.

Türkiye’nin en büyük savunma şirketi olan ASELSAN yeni bir ihracat başarısı daha yakaladı. Yabancı bir ülke ile anlaşma imzalayan ASELSAN, radar, sınır güvenlik ve haberleşme sistemleri ihraç edecek. Sözleşmenin toplam bedeli ise 66,7 milyon Euro. Teslimatların 2024’te tamamlanması hedefleniyor.

Hem sabit hem mobil

Sınır güvenliği konusunda ASELSAN’ın hem mobil hem de sabit sistemleri bulunuyor. Sınır Gözetleme Sistemlerinde Otomatik Hedef Tespit (Akıllı Gözetleme) gerçekleştiriliyor. Sınır hattını ihlal eden herhangi bir tehdit, milli olarak geliştirilen hedef tespit algoritmaları ile 7 gün / 24 saat kesintisiz otomatik tespit edilmekte ve sistemi işleten operatör uyarılmakta.

Seçilen operasyonel bölgede durumsal farkındalık sağlanmakta ve Bilgi Yönetimi, Karar Verme, Müdahale Unsurlarının Koordinasyonu ve Gelişmelerin Takibi faaliyetleri Coğrafi Bilgi Sistemi destekli olarak etkin bir şekilde yürütülmekte. Operasyon maliyet etkin olarak gerçekleştiriliyor.

ARSLAN Mobil sistemi

Araç üzerinde taşınabilen mobil sistemler ise sabit yapıların kurulamadığı zorlu coğrafi şartlarda görev yapıyor. ARSLAN Mobil Sınır Güvenlik Sistemi’nde Kara Gözetleme Radarı’nın yanı sıra Komuta Kontrol Bilgisayarı ve İnsan-Makine Arayüzü, ASELSAN imalatı elektro optik sistem, termal kamera, Renkli Gündüz Görüş Kamerası, Lazer Mesafe Bulucu gibi sistemler yer alıyor. ARSLAN Mobil sistemi kablosuz, WIMAX, Uydu, Radiolink gibi haberleşme ağı ile komuta merkezine bilgileri aktarabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala