Savunma

“S-400 ABD’nin güvenliğini riske ediyor”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Biden-Erdoğan görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma füzesi alımı konusundaki Blinken’in sözleri ise tepki çekti.

ABD’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın almaktan vazgeçme konusunda Türkiye’ye karşı son derece açık bir uyarı yapıldığını kaydeden Blinken, S-400 savunma sistemlerinin ABD’nin güvenliğini riske ettiğini ileri sürerek, Türkiye’nin ve tüm ABD müttefiklerinin Rus savunma sistemlerini satın almaktan kaçınmasının ‘önemli’ olduğunu vurguladı.

Görüşmenin genelinin iyi geçtiğini ifade eden Blinken, Biden’ın ‘Ermeni Soykırımı’ açıklamasının sürpriz olmaması gerektiğini, kendisinin uzun zamandır 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlaması nedeniyle bu açıklamanın beklendiğini kaydetti.

ABD TÜRKİYE’Yİ F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARMIŞTI

Türkiye ve Rusya, hava savunma sistemi S-400 satışı konusunda 2017’de el sıkışmıştı. Teslimat Temmuz 2019’da başladı. ABD, S-400 füze parçalarını taşıyan uçakların Türk Hava sahasına girmesi ile birlikte Türkiye’nin F-35 programındaki konumunu askıya almıştı. Geçen hafta da ABD kalıcı olarak Türkiye’yi programdan çıkartarak üye ülkelerin yeni bir mutabakat mektubunu açıkladığını açıklamıştı.

ABD Türkiye’yi resmi olarak F-35 programından çıkardı

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap