Hava KuvvetleriSavunma

ABD’nin tanker uçakları “Veri Tankeri” oluyor

ABD Hava Kuvvetleri tanker ve kargo uçakları için belirlenen yeni bir göreve başlıyor. Uzun yıllardır kullanılan KC135 ve KC10 tipi uçakların yeni görevi iletişim ağı olarak uçacak. Veri tankeri (data tanker) olarak adlandırılan yeni görev seti konseptinin alt yapısı, Northrop Grumman tarafından geliştirildi.

Bu görevde yakıt ikmali görevlerini yürüten mevcut uçakları kullanıyor. Tanker uçaklar sadece yakıtı paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda yüksek kapasiteli veri bağlantıları üzerinden veri toplayıp iletiyor ve yüksek hızlı işlemciler aracılığıyla taktiksel uçtaki askerlerle bilgi paylaşıyor.

Veri Tankeri çabası, bilgi paylaşımı ve karar alma hızını artırmak için kameraları, sensörleri ve platformları ordunun tüm alanları ve birimleri arasında birbirine bağlamaya ve entegre etmeye yönelik daha geniş bir ABD Savunma Bakanlığı girişimi olan “Ortak Tüm Alan Komuta ve Kontrol” (Joint All Domain Command and Control/JADC2)’nin bir parçasını teşkil ediyor.

Örneğin, mevcut bir Savunma Bakanlığı tanker platformu olan KC-135, aksi takdirde ordunun birimleri arasında iletişime erişemeyecek veya görev verilerini aktaramayacak olan askerlere gelişmiş, açık ve güvenli veri bağlantısı yetenekleri sağlamak için Northrop Grumman’ın mevcut iletişim ağı sistemlerini taşıyor.

Bu yılın başlarında, Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD), Hem KC-135 hem de KC-46 uçaklarında Northrop Grumman’ın iletişim ağı yeteneklerini içeren bir Arktik hava savunma tatbikatı gerçekleştirdi. Northrop Grumman’ın iletişim ağı çözümleri, Çok İşlevli Bilgi Dağıtım Sistemi, Durumsal Farkındalık Veri Bağlantısı ve diğer görüş hattı ötesi iletişimler gibi bağlantılar için askerlere menzil genişletme sağlamak üzere tasarlanmış bir iletişim sistemi temin etti. Bu, dost varlıkların ve potansiyel tehditlerin konumuna ilişkin tek bir entegre durumsal farkındalık resmi üretti. Başarılı tatbikat, Northrop Grumman’ın iletişim ağını kolayca entegre etme ve birden fazla Savunma Bakanlığı tanker platformunu desteklemek için gelişmiş veri bağlantısı yetenekleri sağlama kabiliyetini gösterdi.

GÜVENLİ İŞLEME

Şu anda, çeşitli platformlardan gelen sensör bilgileri, dezavantajlı bir kullanıcıdan (düşük bağlantı konumu) yüzlerce mil uzakta olabilecek bir işlemciye geri gönderiliyor. Bu, zaman gecikmeleri ve güvenlik endişeleri yaratıyor.

Veri Tankeri; verileri doğrudan taktik uçta güvenli bir şekilde işleyerek, karar verme hızını artırarak ve askerlerin şu anda yaşadığı bant genişliği ve bağlantı eksikliğinin üstesinden gelerek güvenlik açıklarını ve gecikmeleri azaltabilecek. Northrop Grumman çözümleri, sistemi güvenli tutmak ve saldırılara karşı korumak için tasarlanmış veri bağlantılarının, yazılımların ve donanımların kodlanmasında yerleşik olarak bulunan siber hayatta kalmayı içeriyor.

Gelişmiş ve güvenli ağ oluşturma, veri tankerleri ve diğer savaş platformları arasında daha hızlı ve daha esnek bilgi akışına izin verecek. Bu akış, doğru veriyi doğru operatöre, doğru zamanda yönlendirerek, bilgi eşleşmesi ve karar üstünlüğü sağlayacak. Veri tankerleri, karar hâkimiyetini ve bilgi uyumunu desteklemek için önemli bir bileşen olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap