HaberlerSavunma

Hedef uçak Cengaver’e özel arma

UAVERA Havacılık Sistemleri Sanayi Ticaret A.Ş tarafından tasarlanan jet motorlu hedef uçak Cengaver için özel bir arma tasarlandı. Hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de yurt dışında bir çok ülke havacılık birliklerine arma ve logo tasarlayan Ömer Erkmen, hazırladığı tasarımı kendi Instagram hesabında paylaştı.

Erkmensavunma sanayimizde hızla gelişmekte olan füze savunma sistemlerine ilişkin çalışmaların beraberinde önemli bir ihtiyaç getirdiğine dikkat çekerek “Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemleri hem bu füze sistemlerin denenmesi hem de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılmakta. CENGAVER Jet, 45 dakika havada kalma süresi ve 100 m/sn maksimum hızıyla yüksek performans gösterebilmektedir. Küçük bir platform olmasına rağmen 35 kg’lık kalkış ağırlığı ile değişik görev profillerine uyum sağlayabilen bu İHA icin CENGAVER adından yola çıkarak, kendisine atılan füzeden kaçmak yerine agresifleşen bir köpek balığı tiplemesi yaratarak ilgi çekici bir peç oluşturduk. Her baktığımda hala beni gülümsetiyor” diye yazdı.

Atış testlerinde kullanılıyor

Cengaver Hedef İHA sistemi, 18 bin feet yani yaklaşık 6 metre irtifaya kadar çıkabiliyor. Toplam 80 kilometre menzilden kontrol edebilen Cengaver’in kurulum ve atışa hazırlanması ortalama 10 dakika sürüyor. Sistem katapult sistemi ile havalanıyor. Fırlatma hızı 25 m/s olan sistemin maksimum fırlatma enerjisi ise 1735N.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala