Hava Kuvvetleri

Fransa eskileri Yunanistan’a sattı yeni Rafale siparişi verdi

Fransa, elindeki 12 adet Rafale’yi ikinci el olarak Yunanistan’a satmasının ardından hemen yeni uçak için siparişi verdi. Dassault 2025’ten itibaren üretmeye başlayacağı 12 uçağı Fransız Hava Kuvvetleri’ne teslim edecek.

Fransız Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde yayınlanan bilgi notuna göre, bu ay içinde resmi sipariş uçağın imalatçısı Dassault, motor için Safran ve elektronik sistemler için Thales ile resmi kontrat imzalanacak.

YUNANİSTAN 2,3 MİLYAR EURO ÖDÜYOR

Fransa ve Yunanistan arasında toplam 2,3 milyar Euro’luk anlaşma geçtiğimiz günlerde Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos arasında imzalanmıştı. İlk Rafael, bu yıl Haziran ayında teslim edilecek. Rafael ile birlikte uzun menzilli hava-hava füzesi Meteor da Yunan Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olacak.

Toplam 18 uçaklık anlaşmada, 12 uçak Fransız Hava Kuvvetleri’nden ikinci el olarak Yunanistan’a verilecek. İki yıl içinde de aralarında 6 yeni uçağın olduğu teslimat süreci tamamlanacak. Yeni uçakların 2023’te Dassault imalat hattından çıkması planlanıyor.

,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala