Hava KuvvetleriSavunma

Diyarbakır’ın alınan unvanları geri verildi

Bir dönem 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’na ev sahipliği yapan Diyarbakır’daki 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Hava Kuvvetleri’nin yeniden organizasyonu ile sadece 8. Ana Jet Üs Komutanlığı olarak adlandırılmaya başlanmıştı.

Medyascope’tan Ferit Aslan’ın haberine göre, alınan unvanların 2021 Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı ile geri verildiği ortaya çıktı. 2014 yılında verilen “Muharip Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı” unvanı, darbeden sonra Diyarbakır’dan Eskişehir’e alınmış, Diyarbakır Valiliği’ne gönderilen yazıda, yazışmaların bundan sonra Diyarbakır’da kalan 8. Ana Jet Üssü ile yapılması istenmişti. 

X“Tenzili rütbe” olarak değerlendirilen bu unvan değişikliğinden beş yıl sonra, 2021 yılındaki Yüksek Askeri Şûra toplantısında alınan karar ile Diyarbakır’a yeniden Muharip Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı unvanı verildi ve bu göreve Tümgeneral Kutlay Demir atandı. Askeri uzmanlar, Diyarbakır’daki hava üssüne unvanlarının geri verilmesinin Suriye ve Irak’taki gelişmeler ile ilgili olduğunu söyledi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap