Haberler

THY Teknik’ten yüzde 30 maaş kesintisi teklifi

Havacılık sektöründe şirketler kemer sıkarken çalışanlar için de ciddi maaş düşüşleri masada. Türk Hava Yolları Teknik, Özçelik-İş Sendikası’na tüm personel için 2021 yılının Aralık ayına kadar yüzde 30’luk maaş kesintisi teklif etti.

Bu teklif Özçelik İş Sendikası tarafından değerlendirmeye alındı. THY Teknik yönetimi ayrıca teklifinde daha sonradan yüzde 30’luk kesinti için hiç bir telafinin de yapılmayacağına dikkat çekti. 

ÖZÇELİK-İŞ’TEN AÇIKLAMA

THY Teknik A.Ş. yetkili mercileri tarafından, Havacılık Şube Başkanımız ve şube yöneticilerimizle bir görüşme yapılması talep edilmiş, bu görüşmede salgının olumsuz ekonomik etkileri gerekçe gösterilerek THY Teknik A.Ş’de çalışan üyelerimizin ücretlerinde indirime gidilmesi yönünde bir talep sendikamıza iletmiştir.

Buna göre üyelerimizin ücretlerine 1 Temmuz 2020 tarihinde yapılması öngörülen ücret zammı yapıldıktan sonra bütün ücretlerin toplamında 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren yüzde 30 oranında indirim yapılması istenmiştir.

Teklifte, bu indirimin 2021 Aralık ayı sonuna kadar uygulanacağı ve geriye dönük herhangi bir telafinin yapılmayacağı ifade edilmiştir. Bu teklifin sendikamız ve siz değerli üyelerimiz tarafından kabul görmemesi halinde ise çalışma yoğunluğuna göre ücretsiz izin uygulamasına geçiş yapılacağını tarafımıza iletilmiştir.

Görüşmenin detaylarının şube başkanımız tarafından genel merkezimize bildirmesinin hemen ardından, bu sıkıntılı süreçte üyelerimizin hiçbir zarar görmemesi için Sendikamız Genel Yönetim Kurulu acilen toplanarak daha önceki elde ettiği bilgiler ışığında yeni gelişmeyi değerlendirmeye almıştır.

İşveren tarafının teklifine karşılık Sendikamız Özçelik-İş’in nasıl bir yol haritası izleyeceğine, üyelerimizin bu zorlu dönemi en az kayıpla atlatması için neler yapılacağına yönelik görüşmelerimiz sürmekte olup, yeni gelişmeler doğrultusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap