Tatbikat

Anadolu Kartalı’nda 441 sorti

Türkiye’nin ev sahipliğinde, Azerbaycan (Su-24 ve Mig-29), Katar (Rafale) ve Pakistan’ın (JF-17) katıldığı 21 Haziran’da başlayan Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın Basın ve Seçkin Gözlemci Günü, 30 Haziran’da gerçekleştirildi.

Geçen ay Anadolu Ankası için geldiğimiz Konya’da bu sefer daha büyük kapsamlı bir tatbikat olan Anadolu Kartalı için üsse giriş yaptık. Salgın nedeniyle her türlü önlemi olan Hava Kuvvetleri, bu sefer yurtdışından gelen çok sayıda gazeteciye de kapılarını açmıştı. Kurallar uygulanırken misafirperverlikte de çıtayı yukarı taşınmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı koordinesinde gerçekleştirilen tatbikat, hem alt yapı, hem de Türk Hava Kuvvetleri’nin tecrübesi ile dünyanın az sayıda merkezlerinden biri. HAVELSAN tarafından kurulan EHTES alt yapısı ile elektronik olarak her türlü eğitim standartı, güncellenerek veriliyor. Son dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği sınırötesi harekatlar, Libya ve Dağlık Karabağ’dan elde edilen tecrübeler Anadolu Kartalı’na da yansıtılmış durumda.

 

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, bugüne kadar tatbikatta 441 sorti uçuş yapıldığını belirterek Türk Hava Kuvvetleri’nin bölgede eğitim açısından çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti.

Aynı zamanda Ankara’dan gelen yabancı ülkelerin askeri ateşelerinin de takip ettiği organizasyon, 2 Temmuz’da tamamlanacak.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bravo Havelsana. Güney Koreye ihrac ettigi sistem varsa gercekten kaliteli is yapmislar demektir. Bravo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap