HaberlerHavacılık Tarihi

Necmi Şen: “Pilot olamama oranı binde küsürdür”

Datça’ya tatile gittiğimde güzel tesadüfler arka arkaya geldi. Değerli dostum, Türk Havacılık Tarihi Araştırmacısı ve Yazar Levent Başara da eşi Aylin ile o günlerde Datça’da olduğunu duyunca hemen buluştuk.

Levent, “Emekli Kaptan Pilot Necmi Şen’i evinde ziyaret edelim mi” diye sorunca kameramı aldım ve Necmi Kaptan ile eşinin misafiri olduk.

Bir kaç yıl önce kendisiyle Sivrihisar Havacılık Gösterileri sırasında tanışmıştık. Geçen yıl da gösteriler için uzaktan bağlantılı bir röportaj yapmıştık. Bu sefer kameranın kaydına bastığımda ortaya 54 dakikalık bir sohbet çıktı.

HANGARIN KAPILARI AÇILDI…

Önce emekli olduğunu günlere gittik. Haşmet Topçuoğlu ile kurdukları Gökkuşağı Havacılık Kulübü, İstanbul Havacılık Kulubü günlerine gittik. Bir gün kulübün kapısına gelen iki genç Ali İsmet Öztürk ve Ali Birhan Tanel’in arabalarının bagajlarında kendi yaptıkları paraşütü gösterip nasıl pilot olduklarını… Kulübün değerli uçuş hocalarından Emekli Orgeneral Safter Necioğlu, Rahmetli Necati Artan’ı andık. Havayollarından tekrar filmi başa sardık, askeri havacılık günlerine döndük. 

Uçuş eğitiminde öğretmen pilot faktörünü, kaza kırımları konuştuk. Havacılık tabiri ile hangarın kapıları öyle bir açıldı ki… Datça’nın sıcağını “yüksek irtifada uçarken” hiç hissetmedik. İki bölüm halinde yayınladığım röportajdan, pilot olmak isteyenlerin, havacıların veya gözü gökyüzünde olmayanların bile öğreneceği çok şey var…

İLK BÖLÜM

İKİNCİ BÖLÜM

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap