Havayolları

IATA: PCR testi tüm yolculara yapılsın

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), uçuştan tüm yolculara doğru ve uygun ücretle PCR testi yapılması çağrısında bulundu.

Hava yolu ve seyahat şirketleri, ülkelerin koronavirüse karşı aldığı kısıtlayıcı tedbirlerin gevşetilmesi ve önlemler alınarak seyahatlerin rahatlatılması konusunda hem ülkeler hem de dünya ölçeğinde lobi faaliyetlerine devam ediyor.

TESTLER UYGUN ÜCRETLE YAPILMALI

Son olarak Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hükümetlere bir çağrıda bulunarak her yolcuya test yapılmasını istedi. Çağrıda, testlerin doğru ve uygun ücretle yapılması gerektiğinin altı çizildi.

IATA tarafından yapılan açıklamada, karantina önlemlerine alternatif olarak kullanımı kolay, ölçeklenebilir ve hızlı bir sistemin dünya çapında devreye almak için küresel bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu ifade edildi.

IATA’nın hükümetlere yönelik çağrısı, 24-31 Ağustos tarihleri arasında 11 ülkede 4 bin 700 kişi ile yapılan online araştırmanın ardından geldi.

Araştırmaya katılanların yüzde 84’ü ”tüm yolculara PCR testi yapılmalı” dedi. Araştırmaya katılanların yüzde 88’i, PCR testi yaptırmayı hava ulaşımının bir parçası olarak gördüğünü belirtirken, yüzde 65’lik dilim test sonucu negatif çıkanların karantinaya alınmaması gerektiği görüşünde. (Turizm Güncel)

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap