Havayolları

Hava-İş: Maaşlardan kesinti yüzde 60’a kadar çıkacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs karşısında açıkladığı Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili olarak Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş) bir açıklama yaptı. 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihleri arasındaki istihdam kaybının yaşanmaması için devreye alınan sistemde, kişisel başvuruya gerek olmadığı belirtildi. Hava-iş, THY yöneticilerinin israflarının devam ettiğine de dikkat çekerek üyelerin maaşlarından yüzde 10 ila yüzde 60 arasında kesinti olacağını açıkladı.

Sendika, “İşveren, bu ödemeden yararlanabilmek için tüm çalışanlar adına başvuruyu yapacaktır. Bu süreçte üyelerimizin çalışma şartları, sosyal yardımları, mesai süreleri, izin hakları ile ilgili konular, işveren ile görüşülecek ve akabinde siz değerli üyelerimize bilgilendirme yapılacaktır. Aynı zamanda 01.04.2020-30.06.2020 tarihlerini kapsayan sendika üyelik aidatı konusunda, Sendikalar Kanunu ve Tüzüğümüz çerçevesinde yapılabilecek her türlü özveri ve feragat aynı oranda adaletle yapılacak ve sizlerle paylaşılacaktır” dendi.

“THY YÖNETİCİLERİ DAHA ADİL OLSUN”

Hava-İş, THY yöneticilerinin de daha adil ve duyarlı olmaları gerektiğini belirterek “Kısmı Çalışma Ödeneği” uygulamasının yanında, üyelerimizin özlük hakları, fazla çalışma ücretleri ve sosyal hakları gibi hâli hazırda uygulanmakta olan haklardan, kesintiler yapılmaması gerektiğini buradan bir kez daha duyuruyoruz. Daha önce yaptığımız talepler doğrultusunda, üyelerimizin, sağlıklarından emin olmadığımız için yolcuya, yakın kalmasını engellemek adına maske, eldiven kullanımı, bu çerçevede ikramların kaldırılması gibi ön tedbirlerin alınması üyelerimizi bir nebze rahatlatmıştır. Ancak, her yaşanan sıkıntıda, gözlerin daima üyelerimizin maaşlarına dikilmesi tek ve doğru çözüm değildir Tasarruf yapılacaksa, önce şirket kendinden başlamalı ve israfa son verilmelidir”

“ÖZEL BÜRO MAKAMI”

Açıklamada, THY yönetiminin israf içinde olduğuna da Cumhurbaşkanlığı ile karşılaştırılarak verildi: “Öncelikle belirtmek isteriz ki, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde ve hiçbir bakanlıkta Özel Büro Başkanlığı gibi bir makamın bulunmamasına rağmen THY’de bulunması israfın boyutunu gözler önüne sermektedir. Bununla birlikte, şirket içinde adeta bir müdür ve başkan borsası yer almaktadır. Genel Müdür Yardımcılıkları, Başkanlıklar küçültülmeli, yakınlar için müdürlükler ihdas edilmemeli, hatta müdürlük makamında da tasarrufa gidilerek sayıları azaltılmalıdır. “Emrine” başlığı adı altında, şirketteki görevinden ayrılmış olmasına rağmen hala maaş almaya devam edenlerin aldıkları maaşın, kaç üyemizin maaşına denk olduğu üyelerimiz ve kamuoyunca en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Yurtdışı yöneticilerinin bolluğu, yurtiçi istasyon müdürlüklerinin bol ve gereksizliği sadece birkaç bölge koordinatörlüğü ile idare edilebilecek olan gereksiz müdürlükler üyelerimizce görülen ve rahatsızlık duyulan, tasarrufa gidilmesi gereken kalemlerden bazılarıdır. Bu kalemler büyük meblağlar tutmakta ve yüzlerce, belki binlerce üyemizin maaşına denk olduğu bilinmektedir. Başı ağrıyanın, işçi maaşına göz dikmesi kabul edilemez. Üyelerimiz, Ülkemiz adına, Milletimiz adına, Devletimiz için önemli bir değer olan THY adına her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduğunu daha önce yaşanan birçok sıkıntıda göstermiştir ve bugün de ellerini taşın altına koyacaklarını beyan etmiştir. Karşılığında ise kendileri için hiç bir şey istememekte, sadece ve sadece “Biz elimizi taşın altına koyuyorsak, THY gövdesini koymalı ve bize hissettirmelidir” demektedir. Bu demektir ki, eğer maaşlardan tasarrufa gidiliyorsa, en üst kademeden en alt kademeye kadar tüm yöneticilerin de aynı oranda ellerini taşın altına koyması gerekir. Adaletle hükmetmek tabiri ancak bu şekilde yerini bulacaktır. Aksi durumlar, ancak ve ancak diktatörlüklerde yaşanmaktadır. Aramızda imzaladığımız Toplu İş Sözleşmemiz olmasına rağmen, Sendikamıza danışılmaksızın, hiçbir detay paylaşılmaksızın “Ben yaptım, oldu” tarzında yaklaşımlar bariz örneklerdir. Sendikamız, siz değerli üyelerimizin görüşleri ve değerli katkılarıyla hep birlikte karar alınmasını, kısaca demokrasiyi savunmakta, diktatörlüğün karşısında tüm gücüyle durmaktadır.

DEKONTAMİNASYON ALANLARI OLUŞTURULMALI

Önümüzdeki günlerde bu kriz ortamı düzelene kadar uçuş ekiplerimiz için gerekli tedbirlerin tam olarak alınmasını, şu ana kadar süreci çok amatörce yöneten ilgili ünite hakkında gereğinin yapılmasını ve bir an önce havalimanında Dekontaminasyon alanları oluşturularak uçuştan gelen tüm uçucu arkadaşlarımızın bu alanlardan dezenfekte olduktan sonra evlerine gitmeleri için her türlü tedbirinde ivedilikle alınmasını ayrıca talep ediyoruz.
Son olarak, her ne kadar “Kısa Çalışma Ödeneği”nden yararlanılacak olsa da, Nisan ayı başında yatması gereken Mart ayı maaşının ve Ocak – Şubat – Mart aylarında çalışmak suretiyle hak edilmiş ikramiyelerin eksiksiz ve tam olarak ödenmesi gerekmektedir. Çünkü, süreç İŞKUR’a başvurulan 01.04.2020 itibariyle başlayacak ve “Kısa Çalışma Ödeneği” sürecinin başlamasıyla birlikte üyelerimizin maaşlarından, %10’lardan başlayıp %60’lara varan kesintiler olacaktır. Üyelerimizin, en azından kendilerini hazırlaması ve/veya borç yüklerini yönetebilmeleri adına hak edilmiş olan bu maaş ve ikramiyenin tam olarak ödenmesi çalışanların mağdur edilmemesi adına elzemdir. Çünkü, vatandaşlarımızın aileleri ve evleri için alışveriş yaptığı dönemde, üyelerimiz, hâlâ kendi evlerine dönememiş ve yurtdışındaki vatandaşlarımızın geri dönüşleri için tahliye uçuşları icra etmektedir. Dileriz ki, üyelerimizin özveri ve fedakârlıkları, İşveren nezdinde de takdir görsün.

Covid-19 salgınından dolayı alınan bu mecburi tedbirler kapsamında Hava- İş Ailesi olarak; üyelerimizin her türlü ihtiyaçlarında yanında olacağımızı belirtir, bu salgının bir an önce tedavisinin bulunması ve huzurlu günlere tekrar erişebilmemiz temennileriyle, sağlıklı, emniyetli, hayırlı çalışmalar dileriz.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı