Haberler

Denize düşen F-35C karaya çıkarıldı

F-35C GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE DÜŞTÜ

F-35C KAZASINDA UÇAĞIN DENİZE DÜŞTÜĞÜ AÇIKLANDI

DENİZE DÜŞEN F-35

BUGÜNE KADAR KAÇ F-35 DÜŞTÜ?

F-35C’NİN DÜŞME ANINI YAYINLAYAN ASKERLERE SORUŞTURMA

ÇİN DENİZİ’NE DÜŞEN F-35C ÇIKARILDI

ABD Donanması’na ait F-35C Lightning II savaş uçağı, 24 Ocak 2022 tarihinde uçak gemisine inişi esnasında Güney Çin Denizi’ne düşmüştü. Denize düşen uçak, karaya çıkarıldı.

Güney Çin Denizi’nde bulunan USS Carl Vinson (CVN 70) uçak gemisine iniş gerçekleştiren bir F-35C savaş uçağı, henüz açıklanmayan bir sebepten ötürü denize düşmüştü. Uçağın pilotu ise fırlatma koltuğu aracılığıyla kazadan sağ olarak kurtulmuştu. Kaza sonucunda, pilot ve gemide bulunan 7 mürettebat ise yaralanmıştı.

SavunmaSanayiST’de yer alan haberde; Güney Çin Denizi’ne düşen Amerikan F-35C savaş uçağı, uzun süren çalışmaların ardından karaya çıkarıldı. Gövde bütünlüğünü koruduğu görülen uçak, bir örtüye sarılarak araca yüklendi ve hava üssüne nakledildi.

F-35C “Carrier”

Temel olarak üç versiyonu bulunan F-35’in A ve B modelleri, ABD Ordusu ile sipariş veren diğer ülkelere hizmet vermeye başlamıştı. A modeli genel itibariyle Hava Kuvvetleri için, B modeli ise Deniz Piyadeleri için geliştirilmişti.

F-35C’nin diğer modellerle arasında bulunan fark ise uçak gemilerine iniş kalkış yapabilecek şekilde dizayn edilmesi. Bu modelde yapısal olarak bazı farklar mevcut. Bunlardan en belirgin olanı F-35C’nin kanat alanının diğer F-35 versiyonlarına göre daha büyük olması.

Bu sayede uçak, katapult teknolojisi ile uçak gemilerinden kalkış yaparken büyük kanat alanı sayesinde düşük süratlerde dahi havada daha kolay tutunabiliyor. Uçak gemilerinde kullanılmak üzere özelleştirildiği için daha ergonomik şekilde tasarlanmış. Park halindeyken kanatları katlanabiliyor ve bu sayede uçak daha az yer kaplıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala