Uçuş Emniyeti

Kokpit camını kırarak kurtamaya çalıştılar

Hafta sonu arka arkaya hem ABD hem de Hollanda’da yaşanan motor kayıplarının arkasından dün de Meksika ve Nijerya Hava Kuvvetleri’ne ait iki uçak düştü. Meksika’da düşen Learjet 45XR uçağında bulunan 6 kişi hayatını kaybetti. Nijerya’da düşen Kingair 350 tipi İnsanlı Keşif Uçağı’nda 7 kişi öldü. Akıllara Meksika uçağına müdahale eden itfaiye ekiplerinin çabası yansıdı.

Meksika Hava Kuvvetleri’ne ait Learjet 45XR tipi uçak, Mexico City’den havalandı. Uçak Veracruz Havalimanı’na iniş için alçalmaya başladı. Ancak uçak son yaklaşmada tarlaya düşerek yanmaya başladı.

Learjet 45XR’a ilk müdahaleyi havalimanı itfaiyesi yaptı. Ön tarafı bütün halinde kalan uçağın kuyruk ve orta gövdesi yanarken itfaiye ekipleri uçağın kapısı sıkıştığı için kazma ile kokpit camını kırarak açmaya çalışması videoya yansıdı. Kazada uçakta bulunan 6 kişiden kurtulan olmadı.

Nijerya’da ise kalkış sonrasında motorunu kaybeden Kingair 350 tipi uçak havalimanı yakınlarında düştü. Taşıdığı kamera ve sistemler ile İnsanlı Keşif Uçağı olarak kullanılar Kingair 350’de bulunan 7 kişiden kurtulan olmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala