HaberlerUçuş Emniyeti

Kahramanmaraş’ta Be-200 yangın söndürme uçağı düştü

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan kalkan Rus Donanması’na ait yangın söndürme uçağı Beriev Be-200, bugün öğlen saatlerinde Kahramanmaraş’ta dağlık alana düştü. Olayda uçakta bulunan 5’i Rus, 3’ü de Türk toplam 8 kişilik mürettebat hayatını kaybetti.

Yağışın arkasından Kahramanmaraş’taki ormanlık araziye yıldırım isabet etti. Yangına havadan müdahale için Adana Şakirpaşa’da hazır bekleyen ve bu yıl Rusya’dan yangın operasyonu için kiralanan Be-200 bölgeye sevk edildi. 

Yangın bölgesine ilk dalışını yapan uçak 12 ton su bıraktı. Ancak çekiş sırasında beklenmedik şekilde dağlık alana vurdu. Kaza anı görgü tanıkları tarafından böyle kaydedildi:

Uçak kazasının ardından bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Uçakta bulunan 5’i Rus, 3’ü Türk 8 mürettebatın hayatını kaybettiği belirlendi. Kazanın ardından Orman Genel Müdürlüğü bir açıklamada orman yangınına müdahale için Adana’dan kalkan uçağın düşmesi sonucu Türk ve Rus 8 mürettebatın hayatını kaybettiği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise uçağın yangın söndürme görevinin ardından iniş sırasında düştüğü ve içerisinde Rus ordusuna bağlı 5, Orman Bakanlığı’nda görevli biri Türk gözlemci pilot olmak üzere toplam 3 Türk çalışanın bulunduğunu açıkladı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’DAN TAZİYE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da kazada yaşamını yitiren Türk ve Rus mürettebat için taziyede bulundu.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından Türkçe ve Rusça yaptığı paylaşımda, Kahramanmaraş’taki yangına müdahale sırasında yaşanan elim uçak kazasında Türk ve Rus mürettebatın hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Milletimizin başı sağ olsun, Rus halkına da taziyelerimizi iletiyoruz. Kahramanca fedakarlıkları unutulmayacak!” ifadelerini kullandı.

KAZA İNCELEME KURULU RAPORU HAZIRLAYACAK

Olayla ilgili olarak havacılık soruşturmasını Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan Kaza İnceleme Kurulu (KİK) gerçekleştirecek. Ekiplerin yarın enkaz bölgesine gitmesi ve çalışmalara başlaması planlanıyor.

MANAVGAT YANGININDA ARIZALANMIŞTI

Kazada kaybedilen uçak, geçtiğimiz günlerde kontrol altına alınabilen Manavgat yangını sırasında arızalanmıştı. 2 Ağustos’ta tekrar uçabilen Be-200, kalkıştan kısa süre sonra geri acil durum bilgisi ile geri dönmüş, pistte itfaiye araçları ile karşılanmıştı.

12 TON SU KAPASİTELİ

Beriev Be-200 uçakları ilk olarak geçen yıl kiralanarak orman yangınları ile mücadelede kullanılmıştı. Bu yıl toplam 3 adet kiralanmış, kazada düşen uçak da Rus Donanması’ndan Türkiye’ye gönderilmişti. 12 ton su kapasiteli uçak 2 adet Progress D-436TP jet motora sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala