Hava KuvvetleriSavunma

Yunanistan Rafale sayısını 24’e çıkardı

Yunan Hava Kuvvetleri’ne ilki teslim edilen Dassault imalatı Rafale savaş uçağı sayısı 18’den 24’e çıkartılıyor. Ek 6 uçak alımı ile ilgili karar Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından açıklandı.

Başbakanı Miçotakis, yıllık değerlendirme toplantısında savunma konuları hakkında gelişmeleri paylaştı. Geçen yıl 18 adet Rafale tipi savaş uçağı alınacağını duyurduğunu anımsatarak bu sayının yakın zamanda 24’e çıkacağını kaydetti. 

Normalde Yunanistan 6’sı yeni 12’si de ikinci el toplam 18 adet Rafale uçağı almak için Dassault ile el sıkışmıştı. Proje için Dassault ile Yunanistan toplam 2,3 milyar Euro’luk anlaşma yapmıştı. İlk teslimat geçtiğimiz temmuz ayında gerçekleştirilmişti. Uçak teslimatlarının 3 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

HER AY İKİ UÇAK

Teslimat planına göre Temmuz ayından başlayarak Fransa her ay bir uçağı Yunanistan’a teslim edecek. Yıl sonuna kadar ikinci el Rafale uçakları Merignac Hava Üssü’nde eğitimde kullanılacak. Yıl sonu 6 uçak Yunanistan’da Tanagra Hava Üssü’nde konuşlandırılacak.

Çift motorlu Rafale, Fransız Hava ve Deniz Kuvvetleri için geliştirildi. Uçağın ilk dış müşterisi ise Mısır oldu. Mısır’ı Hindistan, Katar ve Hırvatistan izledi. Halen Fransa çok rollü savaş uçağını hem ikinci el hem de fabrika çıkışlı olarak pazarlıyor. Uçak özellikleri açısından 4+ Nesil olarak adlandırılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı