Türk Savunma Sanayi

Hürjet’te hedef yerli motor

Milli Muharip Uçağa giden yolda en önemli adım olan jet motorlu eğitim ve yakın hava taarruz uçağı Hürjet için Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, çalışmaların ikinci aşamasında hedeflerinin yerli motor olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı’nın konuğu olan ve canlı yayınlanan söyleşide Demir, ağırlıklı olarak CAATSA konusundaki soruları yanıtladı. Devam eden projelere CAATSA’nın herhangi bir etkisinin olmayacağını belirten Demir, örnek olarak Hürjet’i verdi.

Yapılan görüşmeler sonrasında Hürjet için bir süre önce General Electric imalatı F404 motorları seçilmişti. Demir, “Önce seçilen motor ile ilerleyeceğiz. Bir sonraki nesil için hedefimiz yerli motor. Ama iş birliği olursa, farklı alternatifler masaya gelirse, tüm haklarına sahip olacağımız bir motor konusunda da tekliflere açığız” diye konuştu.

KRİTİK SÜRECE GİRİLİYOR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından başlatılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında CDR olarak adlandırılan Kritik Tasarım İnceleme (Critical Design Review-CDR) Aralık ayında başlayacak. CDR’ın tamamlanmasının ardından tasarımdan imalata geçilecek.

TUSAŞ; Jet Tekamül, Akrotim (Türk Yıldızları), Harbe Hazırlığa Geçiş ve Hafif Taarruz olmak üzere dört farklı HÜRJET konfigürasyonu geliştirecek. İlk etapta jet eğitim uçağı, halen kullanılan ve modernizasyonu TUSAŞ ile Hava İkmal Bakım Merkezi tarafından yapılan T-38’ler yerini Hürjet’e bırakacak.

Bu modeli Türk Yıldızları’nın kullanacağı ve F-5 uçaklarını yerini alacak model izleyecek. Test, eğitimde saat tecrübesi tamamlandıktan sonra uçağın hafif taarruz modeli de hayata geçirilecek.

 Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Jet Tekamül Uçağı ihtiyaçlarının karşılanması için TUSAŞ tarafından Hürjet kavramsal tasarım faaliyetlerine 14 Ağustos 2017 tarihinde başlanmıştı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Buradaki kritik kısım “ikinci aşama” sözü. KJ 3200’ün ne kadar uzun sürdüğünü, hiçbir eleştiri yapmadan, hatırlatmak isterim. Önümüzde yeterince de Microturbo motor vardı tersine mühendislik için. Demem o ki, bu işler zaman alıyor. Hürjeti acilen devreye almak gerekiyor, hele hazır bir motorla başlayalım, işimiz görülsün,
    elbet bu arada kendi motorumuzu da geliştirmek en akılcı yaklaşım olacak.

  2. Hurjet in motoru yerli milli olmali bunun icin bir an evvel calisma baslatilmali her tur hava aracimizin motorlari yerli ve milli olmali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala