Türk Savunma Sanayi

BMC’de hisse devri mi olacak?

Son günlerde savunma sanayi sektörünün en çok konuştuğu konuların başında BMC’nin durumu geliyor. Başta Altay Tankı olmak üzere farklı kara aracı projelerini sürdüren BMC’nin ortaklık yapısının değişmek üzere olduğu bu konuda yüzde 49,9’luk hisseye sahip Katarlılarla görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor.

Bloomberg dün yayınladığı haberde BMC’de ortaklık yapısı değişeceğini, Tosyalı Holding’in Ethem Sancak’ın BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş’deki paylarını almak için masaya oturduğunu duyurmuştu.

TMSF’DEN ETHEM SANCAK ALMIŞTI

2014 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 751 milyon TL’ye (200 milyon dolar) Ethem Sancak’a sattığı BMC’nin yüzde 49,9’unu aynı yıl Katar ordusu 300 milyon dolar bedelle satın almıştı. Şirketin yüzde 25.1′ ise Öztürk ailesine ait.

Nisan 2018’de Altay Tankı ihalesini alan BMC’ye 2019 yılında Sakarya’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Tank-Palet Fabrikası 50 milyon dolar yatırım şartıyla 25 yıllığına tahsis edilmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. “Tosyalı Ailesi” denilince akla OPET’çi Öztürk Ailesi geliyor ki bu BMC konusunda onların bir hissesi yok (keşke olabilseymiş…). Söz konusu olan “Talip Öztürk”, daha çok genç (40’ından bile genç) bir kişi. Gerek CB Erdoğan’a yakınlığı ile biliniyor gerekse de Ethem Sancak’ın Güneysu’dan zaten “hemşehrisi” imiş… Yani birilerinin ricası, isteği ve oluruyla o %25.1’lik hisseyi “almış bulunmuş”!… Geriye kalan %25 hisse Ethem Sancak’a (ya da şirketine ait); şimdi bunların da Tosyalı Holding’ce alınacağı duyumları ortada. Tosyalı Holding’in aslında savunma sanayi vb. konularla hiçbir yakınlıkları yok… Demir Çelik, Liman İşletmesi vb. sektördeler ancak BMC’ye Batı Karadeniz’de tahsis edilmiş araziler onların iş alanları içinde yer almakta… İster istemez, bunlar bir “emanetçi Sultana” mı olacak,denmekte: Tosyalı Holding bu hisseleri aldığı takdirde bunların da kısa dönemde yine Katar’a devredileceği duyumları da bacayı sarmış durumda… Ha, bu arada Ethem Sancak sıfırlanmış hissesiyle ne olacak, neci olacak bakalım??? (Onursal Başkan ???)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap