Türk Savunma Sanayi

ASELSAN’dan rekor kâr: 1,8 milyar TL

Bu yılın ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan ASELSAN, 1,8 milyar TL ile rekor kâr açıkladı. Şirketin cirosu %13 oranında büyüyerek 5,2 Milyar TL olarak gerçekleşti.

2019 yılını kuvvetli kârlılık göstergeleriyle kapatan ASELSAN; 2020 yılının ilk altı aylık döneminde de kârlılık göstergelerindeki pozitif ivmesini sürdürdü. Şirketin brüt kârı, önceki yılın aynı dönemine göre %38 seviyesinde arttı. Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) da  %35 oranında artış göstererek 1.274 Milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı şirketin yılsonuna ilişkin paylaştığı öngörü olan %20-22 aralığının üstüne çıkarak %24,4 seviyesine ulaştı. Bu sonuçlarla ASELSAN, tüm zamanların en iyi ilk yarıyıl kârını elde etmeyi başardı.

Kuvvetli kârlılık ASELSAN’ın özkaynak büyümesini de beslemeye devam etti. Şirketin özkaynakları yılsonuna göre %11 büyüyerek 15 Milyar TL’nin üzerine çıktı. 2019 sonunda %53 seviyesinde olan özkaynakların aktife oranı ise yılın ilk yarısında %56 seviyesine yükseldi.

Şirketin ilk yarıyıl finansal sonuçlarını değerlendiren ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN:

“2020 yılının ilk yarısı, koronavirüs salgınının tüm dünyada gerek sosyal gerekse ticari hayatı tümüyle değiştirdiği bir dönem oldu. Bu dönemde başta tedarik zinciri olmak üzere şirketlerin üretim ve satış hacimlerinde ciddi aksamalar ve daralmalar gerçekleşti. Diğer taraftan, salgın dönemi şirketlerin bu tarz kriz dönemlerine ne kadar hazırlıklı olduklarının test edildiği bir dönem oldu. ASELSAN salgının ilk etkilerinin görüldüğü andan itibaren gerek şirket içinde gerekse tedarikçileri dâhil olmak üzere tüm dış paydaşları nezdinde çok hızlı kararlar alarak sürecin yönetimine yönelik etkili adımlar attı. Bu süreçte çalışanlarımızın sağlığını birinci öncelik olarak ele alarak faaliyetlerimizi kesintisiz bir şekilde devam ettirmeyi temel ilke olarak belirledik. Bu iş sürekliliğini; Sağlık Bakanlığımızın ve ilgili tüm kuruluşlarımızın salgınla ilgili tüm direktiflerini harfiyen yerine getirerek sağladık. Aldığımız tedbirler sayesinde ASELSAN,  Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen tüm standartları yerine getirerek COVID-19 Güvenli Üretim/Güvenli Hizmet Belgelendirmesi­ne hak kazanan ilk savunma sanayi şirketi oldu.

Türkiye dünyada salgını en iyi yöneten ve etkilerini asgari seviyede tutmayı başaran ülkelerden biri oldu. ASELSAN bu süreçte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımız liderliğinde başlatılan milli ventilatör üretimine yönelik konsorsiyumun üyelerinden biri oldu. İlk etapta 5.000 adet cihaz üretilerek ülkemizin ihtiyacının karşılanması sağlandı. Cihazın dünyanın çeşitli ülkelerine ihracatı ise halen devam etmektedir.”

İlk Yarıyılda 511 Milyon Dolarlık Yeni Sipariş

Salgının olumsuz etkilerini, faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirerek bertaraf etmeyi başaran ASELSAN 2020 yılının ilkyarısında 511 Milyon Dolarlık yeni sipariş almayı başardı. Prof. Dr. GÖRGÜN, “söz konusu siparişlerin %10’unun yurt dışı müşteri kaynaklı olmasının, uluslararası pazarlama çalışmalarının aksatılmadan devam ettirilmesini ve ASELSAN ürünlerinin rekabetçiliğini göstermesi açısından önem taşıdığını” söyledi. ASELSAN’ın toplam bakiye siparişleri ilk yarıyıl sonu itibarıyla 9,5 Milyar Dolar olarak gerçekleşirken bakiye siparişlerinin %94’ünü savunma, %6’sını savunma dışı siparişler oluşturdu. Prof. Dr. GÖRGÜN, “ASELSAN’ın hem Türk savunma sanayisine olan katkılarını arttırmaya, hem de bu tecrübeyi sağlık, enerji, finans gibi savunma dışı alanlara aktarmaya önümüzdeki dönemde de devam edeceklerinin” altını çizdi.

ASELSAN’dan Savunma Ekosistemine 7 Milyar TL Destek

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, “savunma sanayi ekosisteminin sürdürülebilirliği konusunun ASELSAN’ın temel önceliklerinden biri olduğunu vurgulayarak, salgın döneminde de tedarik süreçlerinde hiçbir aksamaya yer verilmediğini” söyledi. Şirket 5.000 adedi aşan tedarikçisine yeni siparişler vermeyi sürdürdü. Yılbaşından bugüne kadar tedarikçi firmalara 7 Milyar TL’yi aşkın ödeme yapılarak sektördeki üretim çarkının devamlılığı sağlandı. 2020 yılının Nisan ayında faaliyetlerin kesintisiz devam ettirildiğinin bir göstergesi olarak ASELSAN’ın tedarikçilerine yönelik olarak “Gücümüz Bir” platformu devreye alındı. Bu platformla teklif alma, kalite, ürün temini, eğitimler, tetkik süreçleri, tedarikçi karnesi ve duyurular gibi faaliyetler kesintisiz yürütüldü.

ASELSAN Dünya’nın En Büyük 48. Savunma Şirketi

ASELSAN 2008 yılında 97’nci sıradan dâhil olduğu dünyanın en büyük savunma sanayi firmaları (Defense News Top 100) listesindeki yükselişini her yıl istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam etti. Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN; “ASELSAN’ın stratejik hedeflerinden biri olan dünyanın en büyük 50 savunma şirketinden biri olma hedefinin gerçeğe dönüştüğünü; “Defense News 2020” listesinde ASELSAN’ın dünyanın en büyük 48’nci savunma şirketi olarak yer aldığını” söyledi. “Bunu uzun vadeli bir sürece yayılmış büyüme stratejisinin sonucu olarak gördüklerini” ifade eden Prof. Dr. GÖRGÜN; “ASELSAN’ın güçlü bilanço yapısının, kârlılık ve ciro gelişiminin dünyanın büyük şirketleriyle rekabet edecek seviyeye ulaşmasından mutluluk duyduğunu” söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap