Savunma

Kanada ambargoda geri adım atmadı

Kanada, Türkiye’ye Suriye’de yapılan operasyon ve sonrasında 2. Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’a satışını gerçekleştirdiği TB2’lerde kullanılan Wescam kamera sistemi nedeniyle geçen yıl askıya aldığı “Türkiye’ye yönelik askeri ihracat iznini” kalıcı hale getirdi.

Bir süredir aralarında TB2 Bayraktar tipi İHA’da kullanılan L3 Harris Wescam imalatı MX15 kamera konusunda yapılan incelemenin sonuçları Kanada Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlandı. Azerbaycan’ın elindeki TB2’lerden biri Ermenistan topraklarında düşmüş ve parçalar incelemeye alınmıştı. Enkazda bulunan MX-15 tipi kameranın aslında Türk Deniz Kuvvetleri için imal edilmiş bir TB2’ye takılması için izin alındığı ama sonrasında bu kameranın Azerbaycan’a gittiği belirlendi.

Bayraktar TB2’de de kullanılan Kanada Wescam yapımı MX15 kamera parçası.

ERMENİ LOBİLERİ KARARDA ETKİLİ OLDU

Seri numaralarından tespit edilen MX-15 kamerası hakkında Kanada makamları iznin Türk Deniz Kuvvetleri’nde kullanım için verildiğini ancak anlaşma ihlal edilerek bu sistemin izinsiz olarak Azerbaycan’a satıldığı ifade edildi. Bu kararın alınmasında Kanada’daki Ermeni lobisinin etkili olduğu ifade edildi.

Bu gelişmeler üzerine de Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau imzalı açıklamada  “Bu kullanım Kanada dış politikası veya Türkiye tarafından verilen son kullanım garantileriyle tutarlı değildi. Bu sabah, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kanada’nın endişelerini dile getirmek, Kanadalı ve Türk yetkililer arasında karşılıklı güven oluşturmak ve son kullanım güvenceleriyle tutarlılığı sağlamak için ihracat izinleri konusunda daha fazla iş birliği sağlamak için bir diyalog mekanizması başlatmak üzere bir görüşme yaptım. 

Türkiye önemli bir NATO müttefikidir ve NATO iş birliği programlarıyla ilgili başvurular tek tek değerlendirilecektir.”

HANGİ PROJELER ETKİLENECEK

HAVA SOJ: TUSAŞ ve ASELSAN tarafından geliştirilen sinyal istihbarat uçağı projesinde Kanadalı imalatçı Bombardier’in Global 6000 serisi uçaklar kullanılıyor. Halen 4 uçak havacılıkta ‘Green’ olarak adlandırılan boyasız ve kabin modifikasyonuna sahip olmadan teslim alındı. Uçaklar TUSAŞ tesislerine getirildi. Bu proje kapsamında Türk ekiplerine know-how eğitimi Kanada makamları tarafından durduruldu. 

HÜRKUŞ MOTOR: Hürkuş eğitim uçağında kullanılan PT6 serisi motorlar, Pratt&Whitney Canada şirketinin imalatı.

ASIST SİSTEMİ: Deniz Kuvvetleri’nin temel helikopteri Seahawk taşıyan gemilerimize helikopter inmesini ve hangara alınmasını sağlayan ASIST (Aircraft Ship Integrated Secure and Traverse) sistemi Kanada üretimi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap