HaberlerSavunma

G.Kore ve Y.Zelanda’ya P-8

Necdet GÜRSOY

Boeing, Güney Kore ve Yeni Zelanda’ya 737 serisi yolcu uçaklarından geliştirilen P-8 Poseidion deniz karakol uçağı satışı için 1,5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Toplam 18 adet uçak teslim edilecek. 

Güney Kore için 6 adet, Yeni Zelanda için 4 adet uçak alırken bu paket kapsamında ABD Donanması için 8 adet uçak teslim edilecek. Teslimatlar Yeni Zelanda ve Güney Kore’nin ilk uçaklarını sırasıyla 2022 ve 2023’te alması planlandığı açıklandı. İngiltere, Avustralya, Hindistan ve Norveç’te P-8A Posiedion kullanıcısı olan diğer ülkeler konumunda.

BOEING 737-800 GÖVDESİ

P-8 için Boeing’in 737NG serisinin en çok kullanılan modeli 800’ün artırılmış ağırlık ve ek menzile sahip 800ERX modeli seçildi. Uçağın içinde denizaltıların bulunmasını sağlayan sonar ve sistemler ayrıca deniz yüzeyindeki hedeflerin takibi için de elektronik sistemler yer alıyor. Gövde içinde torpido ve Harpoon tipi anti-gemi füzeleri de taşınabiliyor. P-8 sonobuoy olarak adlandırılan denizaltıların takibi için atılan alıcıları da bırakabiliyor.

Bölgede uçan İHA sistemleri örneğin MQ-4C’ler, P-8 ile birlikte yönlendirilmekte. Özellikle kışı şeridi geniş olan ülkeler uzun menzili ile P-8’leri tercih ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap