Savunma

F-35 üretimi tartışması

ABD Savunma Bakanlığı, F-35 ile ilgili Joint Simulation Enviroment (Ortak Simülasyon Ortamı) testlerinin tamamlanmaması nedeniyle 2021 için tam kapasite seri imalat izni vermedi.

Bloomberg ve Defense News tarafından hazırlanan haberlere göre, bu konuda karar Mart ayında yapılacak toplantıda tekrar ele alınacak.

 

Pentagon, bu konuda çok sayıda madde içeren testler için özel bir merkezin inşaasını 2020 içinde bitirmeyi planlamıştı. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle bu test merkezi bitirilemedi. Uçak için öngörülen yeni görevlerle birlikte testin kapsamının da geliştirilmesi hedefleniyor. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından F-35’in tüm modelleri teste alınacak.

Testlerin ardından uçağın tam anlamı ile harbe hazır olarak ilan edilmesiyle birlikte üretim tam kapasiteye geçecek. Toplam 2850 adet sipariş alan uçaktan geçen yıl Lockheed Martin yüzde 8’lik düşüşle 123 adet teslim edebilmişti.

Halen Lockheed Martin’in Dallas’ta, ayrca İtalya ve Japonya’daki hatlarda F-35 üretimi LRIP olarak adlandırılan düşük seri hızlı üretim ile imalattan çıkıyor. Bugüne kadar 600’e yakın uçak teslim edilirken 1200 pilotun ve 10 bin teknisyenin de eğitimleri tamamlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala