Savunma

Ermenistan’dan TB2 Bayraktar aldatmacası

Azerbaycan ile Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’da gerçekleşen operasyonlarda dün ilginç bir gelişme yaşandı. Ermenistan Ordusu büyük darbe yediği Azerbaycan’a ait Bayraktar TB2 tipi Taktik İnsansız Hava Aracı’nın düşürüldüğünü iddia ederek enkaz görüntüleri paylaştı.

Ancak bu görüntülerde sadece Kanada yapımı MX15 kamerası olması, enkazın gerisinin bulunmaması ve paylaşılan motor görüntülerinin İsrail yapımı Harop tipi ‘kamikaze İHA’ya ait olması Ermenistan’ın yalanını dakikalar içinde ortaya çıkardı.

Konuyla ilgili paylaşım yapan Savunma Sanayi Araştırmacısı Arda Mevlütoğlu, “Ermenistan’ın TB2 düşürdüklerine dair iddiası kısa süre içinde çürüdü gibi. Bu arada enkazın geri kalanını göster(e)memiş olmaları ilginç. Un ufak olduysa eğer gimbal nasıl böyle kalabildi? İyi kötü gövde – kanat parçaları kaldıysa, onları da neden göstermediler, propaganda değeri olurdu” dedi.

KİMLER DEVREDE, AMAÇ TÜRKİYE-KANADA ÇEKİŞMESİ Mİ?

Arda Mevlutoglu ”Bu da şunu düşündürüyor: Gösterilen MX15 elektrooptik kamera çok büyük olasılıkla Suriye veya Libya’da düşen/düşürülen bir TB2’ye ait. Oradan Ermenistan’a nasıl gittiği sorusunun yanıtı ise muhtemelen üç harfli” diyerek Rus istihbarat teşkilatına dikkat çekti.

Görüntülerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanada Başbakanı’nı bizzat söz konusu kameraya yönelik uygulanan ambargo için aramasının hemen sonrasında servis edilmesi de “manidar” bulan Mevlütoğlu, “İki liderin telefon görüşmesinin üzerinden iki gün geçmişti. O süre içinde MX15 kamerası GRU deposundan çıkarılıp ancak Ermenistan’a ulaştırılmıştır” iddiasında bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap