Deniz Kuvvetleri

Yunan Başbakanı Girit’e gelen ABD uçak gemisinde

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, tatbikat için Girit Adası’na demirleyen ABD Donanması’na ait USS Dwight D. Eisenhower Uçak Gemisi’ni ziyaret etti. Misotakis, gemide “”ABD ile Yunanistan arasındaki askeri iş birliği son derece yüksek seviyelerde. Ülkemiz Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcı gücüne yönelik yatırımları artırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Toplam 90 uçak taşıyabilen ve 5 bin 600 personele sahip uçak gemisi önceki gün Girit’e gelmişti. ABD son dönemde, Girit’e konuşlanarak Doğu Akdeniz’deki varlığını artırıyor. Buradaki Souda Hava Üssü’nde ABD uçaklarının hareketliliği dikkat çekiyor.

MH-60R HELİKOPTERİNİ İNCELEDİ

Yunan Başbakanı Mitsotakis, uçak gemisinde ayrıca MH-60R “Romeo” helikopterlerini de inceledi. Sikorsky tarafından geliştirilen ve UH-60/S-70 BlackHawk-SeaHawk ailesinin yeni üyelerinden MH-60R en gelişmiş Denizaltı Savunma Harbi (ASW) ve Suüstü Harbi (ASuW) sistemlerine sahip çok görevli helikopter. ABD Donanmasına teslim edilen MH-60R’lerden Yunanistan toplam 7 adet satın alıyor.

ORTAK TATBİKAT YAPILIYOR

USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisine Ticonderoga tipi kruvazörler ve Arleigh Burke tipi muhriplerle bir denizaltı eşlik ediyor. Başbakan Mitsotakis’in ziyareti sırasındaYunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait firkateyn ve iki denizaltı ile Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklarında katıldığı ortak eğitim tatbikatları yapıldığı açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala