Savunma

Boeing’in yeni helikopteri

Boeing, Amerikan Ordusu’nun yeni helikopter ihalesine girmek üzere düğmeye bastı. Ana rotor, kuyruk rotoru ve helikopterin arkasında üçüncü bir pervaneye sahip sistem taşıyan tasarım, Amerikan Ordusu’nun Geleceğin Saldırı-Keşif Hava Aracı (FARA-Future Attack Reconnaissance Aircraft) ihalesinde yarışacak. İlk sunumu geçtiğimiz ekim ayında yapılan tasarım, 3 Mart’ta kamuoyuna açıklandı.

Halen ihalede 5 teklif rekabet içinde. Boeing’le birlikte Bell’in 360 Invictus, AVX Aircraft Co ile L3 Technologies, Karem Aircraft ve Northrop Grumman-Raytheon ile Lockheed Martin’in sahip olduğu Sikorsky yer alıyor. Bu yıl içinde aday sayısı 5’ten ikiye indirilecek.

Boeing, yaptığı tasarımla kuyruk-ana rotor ile klasik bir helikopter görüntüsü çizerken, arkada bulunan ve itiş gücünü artıran pervane ile hızı yükseltmeyi öngörüyor. Bu çizgileri ile helikopter diğerlerinden farklı bir tasarımla Amerikan Ordusu’nun dikkatine sunuluyor.

OH-58D VE AH-64E’LERİN YERİNİ ALACAK

FARA Projesi’nde kazanan şirketin geliştirdiği helikopter, gelecekte önce OH-58D sonrasında da AH-64 Apache’lerin yerini alacak. İki imalatçı önce prototip yani test hava araçlarını geliştirecek. Gerçekleştirilecek denemelerin ardından Amerikan Ordusu en iyi teklifi seçecek.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap