Savunma

Boeing Almanya’ya CH-47 teklifini Airbus ile ortak veriyor

Almanya’nın önce iptal edilen ardından Ukrayna Savaşı ile tekrar gündeme getirilen ağır nakliye helikopteri projesinde ilginç bir gelişme yaşandı. Boeing, teklif ettiği CH-47 Chinook helikopteri için yerel ortağı Airbus Helicopters olacak. İki şirket MoU olarak adlandırılan Mutabakat Zaptı imzaladı.

Boeing, 25 Mart’ta, iptal edildikten sonra yeniden ‘canlanan’ Alman Ordusu ağır nakliye helikopteri ihtiyacını desteklemek için Airbus Helicopters ile stratejik bir CH-47 Chinook ortaklığı  yaptığını duyurdu.

Açıklamada, iki şirket arasındaki bir MoU’nun “Alman endüstrisini ve ekonomik büyümeyi desteklerken” Alman savunma hazırlığını desteklemeyi amaçladığını belirtti.

Boeing, halihazırda şu şirketleri Chinook ortaklık ekibine dahil etti: CAE, ESG, Lufthansa Technik, Honeywell Aerospace ve Rolls-Royce Deutschland’ın Alman işletmesi AERO-Bildung yer alıyor.

ABD şirketi, uçak bakımı ve bakımı, tedarik zinciri hizmetleri, eğitim ve lojistik desteğin yanı sıra potansiyel alt sistem MRO çalışmaları konusunda Alman endüstriyel iş paylaşımını sağlamayı ‘taahhüd ettiğini’ ekledi.

Karşılarında Lockheed Martin’in teklifi var

Almanya, emekli edilecek CH-53G modeli için ilk ihaleye 2017’de çıkmıştı. Ancak ihale yüksek maliyetler nedeniyle iptal edilmişti. Sikorsky tasarımı CH-53G için karşı teklif ise Lockheed Martin’den geldi. Lockheed Martin, bünyesine aldığı Sikorsky’nin geliştirdiği son model olan CH-53K modelini Almanya’ya öneriyor.

İki modelin benzerliklerine dikkat çeken Lockheed Martin, projede Alman silah devi Rheinmetall ile MoU imzalamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala