Savunma

Baha’dan bulutaltı ve elektronik karıştırmada uçuş başarısı

HAVELSAN ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Gelecek Dünyanın Savaşçıları’nın ikinci bölümünde “İnsansız Sistemleri” ele aldık. Konuğumuz HAVELSAN Robotik ve Otonom Sistemler Grup Lideri Gürkan Çetin oldu.

Savunma sanayiinde yazılım evi ve simülasyon merkezi olan HAVELSAN, insansız sistemlerde ilk defa iki farklı ürün geliştirerek bu pazara sunmuştu. İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinde Baha, İnsansız Kara Aracı (İKA) sistemlerinde de Barkan’ı detaylıca konuştuk.

 

Barkan seri üretime hazırlanıyor

HAVELSAN, yazılımdan yapay zekaya kadar tecrübelerini aktardığı iki sistem aslında dijital savaşın da geleceğini oluşturuyor. Gürkan Çetin, Baha için “500 kilogram ağırlığında bir araç. Taşımadan silahlı platforma kadar farklı alanlarda kullanılması. Sisteme her gün yeni sensörler, özellikler ekleniyor” dedi.

Geçtiğimiz aylarda yapılan SAHA EXPO’da HAVELSAN Barkan’a lazer silahı eklenmesi için TÜBİTAK BİLGEM ile bir anlaşma gerçekleştirmişti.

Elektrik motoru kullanan Barkan’ın daha uzun süreli görev yapabilmesi için HAVELSAN ve birlikte görev yapılan şirketler yeni nesil batarya sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Baha bulutaltı uçuyor

İHA sistemlerinde bulut üstü veya bulut altı uçuşlarda farklı platformlar kullanılıyor. Özellikle küçük birlikler, konvoy veya su üstü platformları için Baha gibi bulutaltı uçan İHA sistemleri tehditleri çok yakından takip edebiliyor. Yani bulutaltında sürekli gelişmiş kamera sistemleri ile aldığı görüntüyü komuta kontrol merkezine aktarıyor. Uzun süre havada kalırken elektrikli motor ise sessizlik sağlanıyor. Fark edilmesi oldukça zor. Özellikle terör olaylarında bu özellik İHA sistemlerinde yeni bir sayfa açacak.

Halen HAVELSAN elektrik motorunun yanı sıra benzin motorlu farklı bir model için de çalışmalarını sürdürüyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala