Savunma

ASELSAN’dan COVID-19 önlemleri

Türkiye’nin en büyük savunma şirketi olan ASELSAN, tesislerinde Korona Virüs (COVID-19) tehdidine karşı önlem aldı. Yerleşke girişlerindeki avuç içi uygulamasını 26 Şubat’ta durduran ASELSAN’da Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından tüm çalışanlara COVID-19 Yönetim Stratejisi iletildi. İşte alınan önlemler:

Tüm ASELSAN yerleşkelerindeki (Teknokent, Teknopark vb. dahil) toplantı odaları, koridorlar, asansörler, kreş, yemek yeme alanları gibi toplu bulunulan alanlar dezenfekte edilmekte ve toplantı odaları sık sık havalandırılmaktadır. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Teknoparklar da dahil olmak üzere tüm yerleşkelerimizin 23.500 metrekarelik alanı dezenfekte edilmiştir.

ARAÇLAR DEZENFEKTE EDİLDİ

• Toplantı odalarına, bina giriş ve koridorlarına el dezenfektanı konulmuş ayrıca dezenfektan stoku da artırılmıştır. El dezenfektanı sayısı 49’dan 182’ye çıkarılmıştır. ASELSAN öz mal ve filo kiralama araçlarının tamamı dezenfekte edilmiştir. Dezenfekte edilen toplam kiralık / öz mal araç sayısı 133; servis araç sayısı da 382’ye ulaşmıştır.  Servis araçları ile özmal/kiralık tüm araçların dezenfekte sıklığı artırılmıştır.

• Ortak alanların temizlenme sıklıkları iki katına çıkartılmıştır. Havalandırma sisteminden çalışma alanlarına verilen taze hava oranı artırılmıştır, Tüm klimaların filtre temizlikleri de kontrol edilmiştir.

• EYS TV’lerinde ellerin doğru ve etkili yıkanmasına ilişkin olarak T.C. Sağlık Bakanlığı’nın video ve afişlerinin gösterimine başlanmıştır. 750 bilgilendirme afişi tüm yerleşkelerimizin ilgili yerlerine asılmıştır.

• ASELSAN destek hizmetlerinde çalışan tüm personelimize farkındalığı arttırmak amacıyla eğitimler verilmiş ve verilmeye devam edilmektedir.

• Bakanlık tarafından açılış izni verilen ASELSAN Kreş ve Anaokulu’nun 16 Mart 2020 tarihinden itibaren bir sonraki resmi açıklamaya kadar tatil edilmiştir.

• Hamile veya yasal süt izni kullanan çalışanlarımız ile T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği dezavantajlı gruplar (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite, diyabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) kapsamındaki tümçalışanlarımız 16 Mart 2020 tarihinden itibaren idari izinli sayılmışlardır.

• Öncelikli hedefimiz ASELSAN yerleşkelerinde görev yapan yüklenici çalışanları da dâhil tüm çalışanların sağlığının korunması olduğundan; yüklenici işverenlere, çalışanlarından hamile veya yasal süt izni kullananlar ile işyeri hekimlerince T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği dezavantajlı kapsamında oldukları değerlendirilen çalışanların izinli sayılmalarına yönelik karar almaları sağlanmıştır.

A YETENEK PROGRAMI ÇALIŞANLARI İZİNLİ

• A Yetenek programı kapsamında görev yapan tüm çalışanlar, Yüksek Öğretim Kurulu tarafından belirlenen takvim doğrultusunda 13 Nisan 2020 tarihine kadar idari izinli sayılmışlardır.

• Zorunlu olmayan yurtdışı görevlerinin iptal edilmesine ve 01 Mart 2020 tarihinden itibaren yurda giriş yapmış çalışanlarımızın bu tarihten itibaren 14 günlük süreyi tamamlayacak bir süre kadar idari izinli sayılmaları, idari izinli sayıldıkları süre boyunca genel toplum sağlığına uygun şekilde gerekli tedbirleri almalarına karar verilmiştir. Bu kapsamda, 257 çalışanımız görev nedeniyle idari izinli sayılmıştır. Yurt dışından gelen çalışanlarımızın ailelerini de korumak amacıyla talep edildiğinde apart otelde konaklama imkânı sağlanmıştır.

• Sınıf içi de dâhil tüm eğitimlere, etkinliklere, seminerlere, fuarlara, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım bir sonraki duyuruya kadar ertelenmiştir.

• Yüz yüze yapılacak olan işe alım mülakatları bir sonraki duyuruya kadar ertelenmiştir.

• ASELSAN yerleşkelerine, kritik önemi haiz olmayan ziyaretçiler dışında ziyaretçi kabul edilmemektedir.

• Çalışanların toplantılarını yüz yüze olmaktan ziyade diğer toplantı yöntemlerini (telekonferans, skype, webex vb.) kullanarak yapmalarına karar verilmiştir. Günlük ortalama on yedi olan iş ziyaretleri, alınan tedbir uygulamasından sonra bir veya ikiye düşmüştür.

• Uzaklığı 750 km ve altındaki tüm görev amaçlı yolculukların toplu taşıma yerine ASELSAN tarafından sağlanan araçlar ile yapılmasına karar verilmiştir.

• ASELSAN yerleşkelerinde bulunan tüm yemekhaneler 19 Mart 2020 tarihinden itibaren bir sonraki duyuruya kadar kapatılmıştır. Yemek hizmeti her çalışana bir paket şeklinde sağlanmaktadır.

• ASELSAN yerleşkelerinde bulunan tüm asansörler iptal edilmiştir.

• Çalışanlarımızın, ASELSAN yerleşkeleri dışında kendisi ya da yakınları ile ilgili COVID-19 testi istenmesi ya da tanı konulması halinde duyurulan telefon numarasına derhal bilgi vermesi zorunlu hale getirilmiştir. 

TERMAL KAMERALARLA İZLENİYOR

• Macunköy, Akyurt ve Gölbaşı yerleşkelerine kurulan ısıölçer termal kameralar ile tüm çalışanların günlük vücut ısı değerleri izlenmektedir. Ayrıca tüm çalışanların Acil Tıp Teknisyenlerimiz tarafından günlük olarak vücut ısı ölçümleri yapılmaktadır.

ASELSAN’da yaklaşık 8.100 çalışanımız görev yapmaktadır. 20 Mart 2020 Cuma tarihi itibari ile ise yoğunluğun azaltılmasının sağlanması doğrultusunda 4965 çalışanımız üç ayrı yerleşkemizde ve Teknopark’lardaçalışmalarına devam etmişlerdir. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın koruyucu önlemler kapsamında belirlemiş olduğu sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde teması azaltıcı tüm tedbirler uygulanmaktadır.

Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN; başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı ihtiyaç makamlarının, haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok geniş bir alanda faaliyet göstermektedir. Bu alanların niteliği itibari ile ASELSAN’da üretim ve tasarım faaliyetlerinin devamlılığı ve sürdürülebilirliği, ülkemizin savunma ve güvenliği açısından kritik önemi haizdir.

Bu çerçevede, Covid-19 virüsüyle mücadele kapsamında Aselsan Araştırma Merkezi Biyosavunma Bölümünde Covid-19 virüsüne hassas optik biyosensör yöntemiyle tanı koyulmasına ilişkin Ar-Ge çalışması başlatılmıştır. Daha önce Araştırma Merkezimiz tarafından daha küçük boyutta olan Hepatit-B virüsünün tespit edilmesinde elde edilen başarıya bu konuda da ulaşılacağını umuyoruz.

Ayrıca, sadece sektörde değil topluma katkı ve sosyal sorumluluk alanında da sorumluluğumuz gereği Aselsan Sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği aracılığıyla sağlık çalışanlarımızın malzeme ve ekipman ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir yardım kampanyası başlatmış bulunmaktayız. Dernek üyelerimiz hastanelerimizle yakın bir işbirliği içerisinde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zahmet edip bütün şehirlere termal drone yerleştirsinler bir zahmet , hala millet sokakta en azından onların izolesini sağlasınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap