Haberler

İstanbul yollarında bir Airbus A300

Atatürk Havalimanı’nda 23 yıldır bekleyen iflas etmiş bir havayoluna ait Airbus A300 tipi yolcu uçağı, yurtdışına satıldı. SkyArt şirketi tarafından 12 ayrı parçaya bölünen uçak, özel 9 TIR’la Atatürk Havalimanı’ndan çıkartılarak Ambarlı Limanı’na götürüldü.

Yüzde yüz Türk sermayesi ile kurulan ve ‘ileri dönüşüm’ prensibi ile eski yolcu uçaklarını yeniden ekonomiye kazandıran SkyArt, İstanbul’da karayolu ile uçak taşıdı. Ekonomik ömrünü tamamladıktan sonra yaklaşık 23 yıl önce İstanbul Atatürk Havalimanı apronunda terk edilen bir Airbus A300 tipi geniş gövdeli yolcu uçağı, SkyArt tarafından eğitim cihazı olarak kullanılmak üzere ihraç ediliyor.

SkyArt şirketi, havacılıkta hurda uçakların başta eğitim olmak üzere yeniden kullanılması konusunda faaliyet gösteriyor.

Bu tür operasyonu dünyada çok az şirketin yapabildiğine dikkat çeken SkyArt firması kurucusu ve Genel Müdürü M Emre Özkul: “Aylardır bu taşıma için hazırlanıyoruz ve bu sadece gerçekleştireceğimiz operasyonun bir parçası. Yaklaşık bir ay sürecek bir deniz yolculuğu sonrasında, gittiği ülkede uçağı orijinaline sadık kalarak tekrar birleştireceğiz ve bir eğitim cihazı olarak tekrar hayata döndüreceğiz” dedi.

Dünyaya havacılık eğitim ekipmanı ihraç ediyor

SkyArt, uzun yıllardır hizmetten çıkmış yolcu uçaklarını tekrar ekonomiye kazandırıyor. Uçakların gövdeleri kabin memurlarının eğitimleri için ‘mock-up’ olarak adlandırılan eğitim ekipmanı haline getiriliyor. Bu tür uçak kabinleri ayrıca terörle mücadele veya gümrük ekipleri eğitimleri için de SkyArt’ın kurduğu sistem ile bilgisayar donanımlı alt yapı ile eğitim platformu haline getiriliyor. Şirket bugüne kadar Meksika’dan Kazakistan’a kadar ürettiği sistemleri dünyada 30 ülkeye ihraç etme başarısı gösterdi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala